Edward af Sillén om Peter Pan-farsen: "Har utmanat oss".
Den svenska versionen av den brittiska succéfarsen ”Peter Pan Goes Wrong” spelas under våren på Cirkus i Stockholm. folk o folk har pratat med Edward af Sillén, som är dess regissör.
Läs mer »Under våren 2023 spelas för första gången svenska versionen av "Peter Pan goes wrong" på svenska i Sverige. folk o folk har två biljetter att tävla ut! Läs nedan hur du göra för att tävla.
"Peter Pan går åt helvete" är en fars av sällan skådat slag. Det här är den första svenska versionen av succén ”Peter Pan Goes Wrong” som hade premiär i London 2013. Den har vunnit flertalet humorpriser och under flera år gått för fulla hus.
I rollerna ser vi bland annat Pernilla Wahlgren, Ola Forssmed, David Batra och Clara Henry.
Föreställningen visas på Cirkus i Stockholm från den 17 februari innan det blir en turné runt i landet:
3-4 mars: SAAB Arena i Linköping.
10-11 mars: Conventum Arena i Örebro.
23-29 april: Västerås Arena i Västerås.
5-6 maj: Malmö Arena i Malmö.
12-13 maj: Scandinavium i Göteborg.
Läs vår intervju med regissören Edward af Sillén här.
Folk o folk har fått äran att tävla ut två biljetter till en lycklig vinnare som får se föreställningen "Peter Pan går åt helvete" i någon av städerna Linköping, Örebro, Västerås, Malmö eller Göteborg.
För att tävla: Följ folk o folk på Facebook här (behövs ej om du redan är följare). Svara även rätt på frågan nedan. Skicka ditt svar till info@folkofolk.se och skriv "Peter Pan" i ämnesraden. Skriv även i vilken stad du vill se föreställningen. Vi behöver ditt svar senast den 27/2 2023.
Fråga: Vad heter författaren som en gång skrev den ursprungliga pjäsen "Peter Pan"?
1. J.M. Barrie
X. J.K. Rowling
2. A.A. Milnes Vinnaren kommer att bli kontaktad av Micael Bindefeld AB som är turnéns pressteam, så att ni tillsammans kan stämma av detaljerna. Vinnaren kommer även att presenteras här.
Den svenska versionen av den brittiska succéfarsen ”Peter Pan Goes Wrong” spelas under våren på Cirkus i Stockholm. folk o folk har pratat med Edward af Sillén, som är dess regissör.
Läs mer »Här presenterar vi alla vinnare i folk o folks tävlingar under 2023.
Läs mer »I februari drar "Champions of Rock" ut på Sverigeturné – för fjärde gången. Det är fem år sedan de senast spelade för utsålda arenor och precis som då är det landets främste Queen-tolkare Peter Johansson som med gästartisten Jenna Lee-James står i centrum.
Läs mer »Matkreatören och Youtube-profilen Filip Poon besökte i juni Sydafrika för att lära sig mer om landets mat och viner. För folk o folk berättar han om resan - men också om vad som inspirerar honom och varför han vill laga mat på Youtube..
Läs mer »