Veronia – kryddig zinfandel med italiensk värme.

Gillar du fylliga, fruktiga rödviner från Italien? Då är detta en glad nyhet för dig. Nya Veronia Zinfandel kommer fulladdad med aromer från soliga Apulien.

Veronia Zinfandel.

Zinfandel är en av de mest populära druvorna från Italien - vilket säger en del för ett land med över 600 inhemska druvsorter. Den kallas även primitivo, och kännetecknas av en generös mörkfruktighet samt peppriga och örtiga inslag.

Veronia Zinfandel är gjort på druvor från den varma, soliga regionen Apulien. Klimatet ger vinerna härifrån de intensiva aromerna av mogna frukter och bär, och den järnrika jorden ger vinet en vackert rubinröd färg.

Det är extra roligt att presentera nya produkter som denna. Zinfandel och Italien är en perfekt och eftertraktad kombination och Veronia visar vad druvan och landet kan erbjuda tillsammans. Att vinet dessutom har en modest prislapp är ytterligare en stor fördel, säger Monia Jensen, New Business Manager på Anora.

Veronia Zinfandel

75,00 kr


Vinet har en fruktig sötma och kryddighet med inslag av mörka bär, plommon, och en touch av svarta kryddor och örter. Servera gärna till en saftig hamburgare, eller varför inte den grillade köttbiten?

Ett vin med värme och sol från Apulien

Apulien brukar lite skämtsamt kallas Italiens klack när man ska förklara var det ligger geografiskt. Regionen är en halvö med varmt, torrt klimat som stället höga krav på vinodlarna. Här finns en rik vintradition som sträcker sig tillbaka till antiken, när grekerna först började odla vin i området. Idag är regionen en av världens största vinproducenter, och 14 procent av det som odlas här är just zinfandel.

Veronia Zinfandel lanseras på Systembolaget, i beställningssortimentet till att börja med och kostar blygsamma 75 kronor. I vinet finns härliga inslag av mörka bär, plommon och en touch av svarta kryddor och örter. Med sin fylliga kropp och mjuka tanniner är det ett vin som är lätt att tycka om. Eftersmaken är lång och bjuder på en behaglig kryddighet som bidrar till vinets helhet.

Torkade druvor

Appassimento - en fråga om balans.


I dag torkar man druvor i sällan skådad omfattning för att bland annat tillfredsställa den svenska marknadens förkärlek för röda viner med hög alkohol och viss restsötma. Vinerna stod på toppen av sin framgång 2011 då Venetien hade en marknadsandel på 55%

Läs mer »