Kron Hot Shot.

Hot Shot kom till redan 1988 och var en stor hit under 90-talet. Den är fortfarande älskad av många och här är en variant med Krons vaniljlikör. Testa själv och bjud dina vänner på denna Hot Shot under nästa hemmafest.

Hot Shots mot röd bakgrund

1

0 h 10 min

Hot shotens historia går tillbaka till 1988 då bartendern Bosse Bergström skapade den i en tävling anordnad av Löfbergs Lila under Svenska Mästerskapen i long drinks. Kaffedrinken blev omåttligt populär i Sverige under 90-talet och är fortfarande älskad av många. I ursprungsreceptet ingick Anisette men här är en variant med Kron Hantverkslikör Vanilj som blir riktigt smarrig!

Sauna coffeeKaffedrinkar - kända och okända drinkrecept.

Känner du dig sugen på en kaffedrink? Här listar vi både välkända och mer okända kaffedrinkar som du kan inspireras av inför nästa middag eller cocktailkväll.

Läs mer
hot-shot cocktailHot-Shot Cocktail.

Hot shot i form av en cocktail, visst låter det smarrigt! Här har vi uppdaterat shoten till en krämig cocktail med samma härliga toner av kaffe, vanilj och smörkola.

Läs mer
Drinkar på Explorer GinKlassikern Explorer nu som gin.

Explorer är ett ikoniskt svenskt varumärke. Den klassiska flaskan skapades av Sigvard Bernadotte 1957. Läs mer om historien bakom Explorer som idag innefattar både vodka, gin, shots och färdigblandade cocktails.

Läs mer
Xanté Dark Chocolate MartiniXanté Dark Chocolate Martini.

Prova Xantés egen tolkning av cocktailklassikern Espresso Martini med likören Xanté Dark Chocolate & Pear. Drinken får en fin rund smak av choklad, kaffe och söta päron.

Läs mer
Kronlikörer på bordKron

Kronvodkas historia har sitt ursprung i de kronobrännvin som tillverkades redan på 1700-talet under Gustaf III tid.

Läs mer