folk o folk
VinSpritFyndProvningar
​
Folk o folk

  • Om oss

  • Kontakta oss

  • Press

  • Restaurangkunder

  • Så här handlar du

  • Allmänna villkor

  • Personuppgiftspolicy

  • Tävlingsvillkor

​

Nyhet

Blossa Gräddlikör
Country flag for Finland

Finland

Blossa Gräddlikör

Likör

Systembolagets nr. 8221502

189 kr

0
Till Systembolaget
Produkttyp:Likör
Sortiment:Systembolagets beställningssortiment
Alkoholhalt:17 %
Systembolagets nr:
8221502
Volym:500 ml
Varumärke:Blossa
Förpackningstyp:Flaska
Förpackningsmaterial:Glas
Förslutning:Naturkork

En krämig och fyllig gräddlikör där Blossas unika kryddblandning möter en tydlig karaktär av rom. Smaken rundas av med värmande toner av kryddnejlika, kardemumma och ingefära – en balanserad kombination av krämig rikedom, rom och klassiska glöggkryddor.

Drick väl kyld med is eller som en avec till kaffet.

Blossa Gräddlikör tillverkas med samma känsla för hantverk och kvalitet som präglat Blossa sedan 1895. Som bas används rom inspirerad av Blossa Silver, som varsamt blandas med ett unikt kryddextrakt med klassiska glöggkryddor som kryddnejlika, kardemumma och ingefära. Därefter tillsätts grädde för att skapa den mjuka och krämiga karaktären. Genom att noggrant balansera rom, kryddor och grädde skapas en fyllig och harmonisk gräddlikör med tydliga rötter i Blossas svenska glöggtradition.

Blossa Gräddlikör är en hantverksmässigt framtagen gräddlikör med rötter i den svenska glöggtraditionen. Den är baserad på rom inspirerad av Blossa Silver och ett unikt kryddextrakt som endast används i Blossas produkter. Resultatet är en modern tolkning av Blossas långa tradition av kryddad glögg. Hantverk sedan 1895.

Blossa

Kärlek till hantverket, känsla för kvalitet och de finaste råvarorna har gjort Blossa till en älskad jultradition – år efter år.

Läs mer
Blossa Glögg