folk o folk
VinSpritFyndProvningar
​
Folk o folk

  • Om oss

  • Kontakta oss

  • Press

  • Restaurangkunder

  • Så här handlar du

  • Allmänna villkor

  • Personuppgiftspolicy

  • Tävlingsvillkor

​

Tillfällig nyhet

Amarone della Valpolicella La Collina dei Ciliegi

Årgång: 2020

Country flag for Italien

Italien

, Venetien

Amarone della Valpolicella La Collina dei Ciliegi

Rött vin

Systembolagets nr. 9287401

429 kr

0
Till Systembolaget
Produkttyp:Rött vin
Sortiment:Tillfälligt sortiment
Alkoholhalt:15 %
Systembolagets nr:
9287401
Volym:750 ml
Varumärke:La Collina dei Ciliegi
Region:Venetien
Druva:Rondinella, Corvina, Corvinone
Förpackningstyp:Flaska
Förpackningsmaterial:Glas
Förslutning:Naturkork

Djup och klar granatröd färg. Doften bjuder på en explosion av inlagda körsbär och plommonkompott, med inslag av söta kryddor och kakao i avslutningen. Vinet imponerar med sin fyllighet, som uppvisar stor kraft utan att förlora i mångsidighet. Avslutningen är mycket tanninrik, men snarare smeker den gommen än upplevs som sträv.

Passar utmärkt till fylliga och rustika rätter, gärna vinbräserat nötkött eller vilt. Om vinet får lagras avnjuts det med fördel tillsammans med mörk choklad, eller helt enkelt på egen hand.

Skörden äger rum i slutet av september; druvorna plockas för hand, och de bästa och mest solexponerade klasarna väljs ut. Dessa får torka i särskilda torkutrymmen i cirka 100 dagar, och under den tiden förlorar de ungefär 40 % av sin vikt. I torkutrymmena görs ytterligare ett urval av de bästa klasarna, som därefter avstjälkas och krossas varsamt. Därefter följer en temperaturkontrollerad jäsning i rostfria ståltankar vid 15–20 °C. Macerationen pågår i 30 dagar (inklusive 10 dagars kallmaceration) med daglig délestage och varsam överpumpning. Vinet lagras sedan i 36 månader på nya franska ekfat av typerna barrique och tonneau, följt av 8 månaders lagring på flaska.