folk o folk
​
​
Folk o folk

  • Om oss

  • Kontakta oss

  • Press

  • Restaurangkunder

  • Så här handlar du

  • Allmänna villkor

  • Personuppgiftspolicy

  • Tävlingsvillkor

VinSpritFyndProvningar
Campillo Gran Reserva

Årgång: 2016

Country flag for Spanien

Spanien

, Rioja

Campillo Gran Reserva

Systembolagets nr. 7024001

349 kr

0
Till Systembolaget
Produkttyp:Rött vin
Sortiment:Systembolagets beställningssortiment
Alkoholhalt:14,5 %
Systembolagets nr:
7024001
Volym:750 ml
Varumärke:Bodegas Campillo
Region:Rioja
Druva:Tempranillo
Förpackningsmaterial:Glas
Förslutning:Naturkork

Det här vinet bjuder på en fascinerande kombination av mogna frukter som björnbär och mullbär, ackompanjerat av subtila toner av bakverk, söta kryddor, och rostade toner från fatet. Smaken är elegant och kraftfull, med exceptionellt runda tanniner och en harmonisk balans mellan mogen frukt och ek. Eftersmaken är lång och överraskande, med subtila dofter och smaker som fortsätter att utvecklas, och en behaglig antydan av rostade nötter som avslutning.

Grillat nöt och fläskkött. Ugnsbakad kolja, mogen ost som Manchego och Emmental.

Tempranillo 90% och Graciano 10%, Manuell skörd i 15 kg lådor. Kontrollerad jäsning vid 28ºC i 10 000-liters tankar med långa macerationperioder. Lagrat 24 månader i franska ekfat från Allier: 1/3 nya fat, 1/3 använda 1 år och 1/3 2 år.

Bodegas Campillo är en del av Familia Martínez Zabala och ett resultat av Julio Faustino Martinez stora passion för vin. Vineriet var det första i Rioja som valde att lägga särskild stor fokus på arkitekturen, något som har kommit att bli allt vanligare nuförtiden då arkitektur och vin är nära sammanlänkade. Huvudbyggnaden är omgiven av 50 ha vingårdar och ligger belägen i hjärtat av Laguardia vid foten av Sierra de Cantabria.

Bodegas Campillo

Bodegas Campillo är en del av Grupo Faustino och ett resultat av Julio Faustino Martinez stora passion för vin.

Läs mer
Bodegas Campillo