folk o folk
​
​
Folk o folk

  • Om oss

  • Kontakta oss

  • Press

  • Restaurangkunder

  • Så här handlar du

  • Allmänna villkor

  • Personuppgiftspolicy

  • Tävlingsvillkor

VinSpritFyndProvningar
Ekologisk
Hållbart val
Mindre socker
Castillo de Gredos Tinto, 1 liters Tetra
Country flag for Spanien

Spanien

, Spanien

Castillo de Gredos Tinto, 1 liters Tetra

Systembolagets nr. 1279701

78 kr

0
Till Systembolaget
Ett rödvin med smak av mogna röda bär och kryddor. Perfekt till vardags eller som husets vin.
Produkttyp:Rött vin
Sortiment:Systembolaget ordinarie sortiment
Alkoholhalt:12,5 %
Sockerhalt:2,9 g/l
Systembolagets nr:
1279701
Volym:1000 ml
Varumärke:Bodegas Vinartis
Region:Spanien
Lagringspotential:
Vinner inte på lagring
Förpackningsmaterial:Papp
Förslutning:Skruvkork i plast

Castillo de Gredos Tinto har en medelstor och bärig doft med inslag av körsbär, blåbär och kryddor. Smaken är mjuk med inslag av körsbär, blåbär och kryddor.

Som sällskapsdryck samt till kraftiga fiskrätter, sallader och lättare kötträtter.

Med modern vinframställning får man fram ett fruktigt och mjukt behagligt vin från druvor som främst kommer från de centrala delarna av Spanien.

Bodega Los Llanos som ligger i ursprungsområdet Valdepeñas grundades redan 1875 och går numer under namnet Bodegas Vinartis. År 2008 köptes företaget av familjen García Carrión som förvandlat egendomen till en toppmodern vinanläggning med en kapacitet på 60 miljoner kilo druvor per år. Anläggning har kvalitetscertifieringen ISO 9001 och i den underjordiska källaren som är en av landets största vilar vinerna bland annat i 30 000 ekfat. Egendomen är ledande i ursprungsområdet och producerar välkända varumärken som Señorio de los Llanos, Pata Negra, Armonioso, Torneo, och Don Opas.

Bodegas Vinartis

Toppmodern vinanläggning med en kapacitet på 60 miljoner kilo druvor per år.

Läs mer
Bodega Los Lanos

Relaterade artiklar

Castillo de Gredos vin i tetra

Castillo de Gredos - folkets vinfavorit på tetra är nu ekologisk.

Vitt vin

Det populära vinet Castillo de Gredos som funnits på den svenska marknaden sedan 1998 får en ny stilren förpackning och ekologiskt innehåll.

Läs mer
Expedition Malbec på klimatsmart tetra

Tetran är den mest klimatsmarta vinförpackningen.

Rött vin

Visste du att flaskor i glas (utan pant) är den minst klimatsmarta förpackningen för vin? Om inte så är du inte ensam - en Sifo-undersökning som gjorts på uppdrag av Systembolaget visar att 3 av 4 personer inte känner till det.

Läs mer

Passande recept

Spaghetti carbonara med svamp

Höstig och krämig spaghetti carbonara med svamp.

ReceptPastaSvamp

Viggo bjuder på sitt enklaste pastarecept, en härlig spaghetti carbonara med mycket smak och en twist.

Läs mer
Pizza på Alla hjärtans dag

Pizza till Alla hjärtans dag.

ReceptAlla hjärtans dag

Alla hjärtans dag är på ingång! Jag hade storslagna planer på vilka recept som jag skulle göra till dena kärleksfulla högtid. Men så tänkte jag att huvudsaken är ju att man får spendera tid med den man älskar.

Läs mer