Nyhet

logo
Inopia Côtes du Rhône Villages Rouge

Årgång:

2021

Inopia Côtes du Rhône Villages Rouge

Frankrike


319,00 kr

Systembolaget nr:

74276

Se om drycken finns på ditt Systembolag

Beskrivning

Stor och komplex arom med inslag av mogna jordgubbar, lavendel, mörka körsbär, vitpeppar och rosenblad. Ett elegant, medelfylligt vin som är smakrikt med välintegrerade tanniner, toner av jordgubbar, läder, svarta vinbär och örter.

Produktion

Handskördade druvorna Grenache Noir , Cinsault , Mourvèdre och Syrah pressas i små pressar och musten får vara kvar i tanken för macerering i kylig temperatur under cirka 8 dagar och efter det följer en ostörd jäsning i 10 dagar. Vinet ligger 18 månader på sin jästfällning i både 500-litersfat och cementägg.

Passar till

Prova gärnet vinet till smakrikare rätter av både fågel och kött med mörka skysåser och gärna något krämigt tillbehör för att matcha vinets kropp, alternativt till grönsaksrätter med svamp, kål och rotsaker. Smakrikt ska det dock vara

LammNötköttVilt

Kul att veta

2011 köpte de äkta makarna Rotem och Mounir nedgången vingårdsmark i förstklassig terroir i Orange, Châteauneuf-du-Pape. Namnet Inopia är latin och betyder "skapat från ingenting".

Produkttyp

Rött vin

Systembolaget sortiment

Systembolagets beställningssortiment

Alkoholhalt

14,5 %

Systembolaget nr

74276

Volym

750 ml

Varumärke

-

Förslutning

Naturkork

Förpackningstyp

Flaska

Förpackningmaterial

Glas

Region

Côtes du Ventoux

Druva

Syrah, Cinsault, Mourvèdre, Grenache Noir