folk o folk
​
​
Folk o folk

  • Om oss

  • Kontakta oss

  • Press

  • Restaurangkunder

  • Så här handlar du

  • Allmänna villkor

  • Personuppgiftspolicy

  • Tävlingsvillkor

VinSpritFyndProvningar
Ekologisk
Vegan
Spier Good Natured Shiraz

Årgång: 2023

Country flag for Sydafrika

Sydafrika

, Western Cape

Spier Good Natured Shiraz

Systembolagets nr. 7021001

109 kr

0
Till Systembolaget
Ett smakrikt rödvin med toner av mörka bär, peppar och en mjuk kryddighet. Perfekt till grillade rätter.
Produkttyp:Rött vin
Sortiment:Systembolagets beställningssortiment
Alkoholhalt:14 %
Systembolagets nr:
7021001
Volym:750 ml
Varumärke:Spier
Region:Western Cape
Druva:Shiraz
Förpackningsmaterial:Glas
Förslutning:Skruvkork i metall

Denna Shiraz uppvisar en varm djuphet av intensiv mullbär, plommon och söt krydda. De röda björnbärsfrukterna fortsätter i smaken och avslutas med en mjuk, len avslutning.

Passar utmärkt med korv, charkuterier och tapas.

De ekologiskt odlade druvorna skördades vid optimal mognad, avstjälkades och krossades i rostfria ståltankar. Jäsningen pågick i upp till 12 dagar på skalen, varefter 20% av vinet mognades i neutrala fat och de återstående 80% mognades i rostfria ståltankar med franska ekspjälkar för att komplettera vinets smakprofil och längd.

Från terroir obegränsad av konstgjorda bekämpningsmedel, svampmedel och gödsel. De ekologiskt odlade vingårdarna vårdas i kalkrika röda Karoo-jordar i Olifantsrivier-regionen. De certifierat ekologiskt odlade druvorna kommer från vinstockar som först planterades 1996. Den genomsnittliga årliga nederbörden för dessa vingårdar varierar mellan 100 mm och 150 mm.

Spier

Spier Wines, som har sitt säte i Stellenbosch, imponerar med hållbarhet i varje droppe.

Läs mer
Vinmakarteamet hos Spier i Sydafrika