folk o folk
​
​
Folk o folk

  • Om oss

  • Kontakta oss

  • Press

  • Restaurangkunder

  • Så här handlar du

  • Allmänna villkor

  • Personuppgiftspolicy

  • Tävlingsvillkor

VinSpritFyndProvningar
Chablis Premier Cru Fourchaume Héritage

Årgång: 2020

Country flag for Frankrike

Frankrike

, Bourgogne

Chablis Premier Cru Fourchaume Héritage

Systembolagets nr. 7452101

599 kr

0
Till Systembolaget
Klassisk och elegant Chablis med toner av gröna äpplen, citrus och mineralitet. Ett utmärkt val till ostron och eleganta fiskrätter.
Produkttyp:Vitt vin
Sortiment:Systembolagets beställningssortiment
Alkoholhalt:12 %
Systembolagets nr:
7452101
Volym:750 ml
Varumärke:Le Domaine d’Henri
Region:Bourgogne
Druva:Chardonnay
Lagringspotential:
Vinet vilar på jästfällning i 17 månader. 70% på rostfria ståltankar och 30% på 600 liters franska ekfat - fördelat på andra, tredje och fjärde års fat.
Förpackningstyp:Flaska
Förpackningsmaterial:Glas
Förslutning:Naturkork

Frisk och fruktig, mycket nyanserad doft med inslag av gula äpplen, mineral, färska örter, smör och citron. Frisk smak med inslag av gula äpplen, hög mineral, färska örter och grillad citron.

Gott som aperitif och till maträtter av fisk eller skaldjur.

Druvorna skördas för hand och sorteras mycket noggrant. Försiktig pressning i pneumatisk press. Efter pressning jäser musten i temperaturkontrollerade ståltankar och ca 30% på 600 liters franska ekfat. När vinet jäst färdigt får det ligga och mogna på sin jästfällning i 17 månader.

Druvorna till vinet kommer från Premier Cru-läget Fourchaume. Vinstockarna planterades 1937 och omfattar 0,8 hektar inom L'Homme Mort - I'Ardillier. Producenten arbetar enligt biodynamiska principer. Och från och med årgång 2022 är vinerna certifierade.

Fina recensioner

Bra köp

"Stort och stiligt med djup och tryck i smakerna. Gott om både gul frukt, citrus och lite vitpepprig krydda. Lång finish med allt i balans. Ett strålande vin av hög kvalitet."

Andreas Grube och Gunilla Hultgren, Allt om Vin, nov 2025

Le Domaine d’Henri

År 2010 sålde Michel Laroche sin andel i Domaine Laroche. Han hade en storslagen plan om en småskalig egendom och behöll de historiska vingårdarna han ärvt och grundade Le Domaine d'Henri – som en hyllning till pappa Henri Laroche.

Läs mer
Le Domaine d'Henri