folk o folk
​
​
Folk o folk

  • Om oss

  • Kontakta oss

  • Press

  • Restaurangkunder

  • Så här handlar du

  • Allmänna villkor

  • Personuppgiftspolicy

  • Tävlingsvillkor

VinSpritFyndProvningar
Vegan
Mindre socker
Finca Las Moras Sauvignon Blanc

Årgång: 2023

Country flag for Argentina

Argentina

, Cuyo

Finca Las Moras Sauvignon Blanc

Systembolagets nr. 7569401

89 kr

0
Till Systembolaget
Frisk och aromatisk sauvignon blanc med toner av citrus, krusbär och gröna äpplen. Passar perfekt till lättare fiskrätter.
Produkttyp:Vitt vin
Sortiment:Systembolagets beställningssortiment
Alkoholhalt:12,5 %
Sockerhalt:3,9 g/l
Systembolagets nr:
7569401
Volym:750 ml
Varumärke:Finca las Moras
Region:Cuyo
Druva:Sauvignon Blanc
Lagringspotential:
Bör avnjutas nu, vinner ej på vidare lagring.
Förpackningsmaterial:Glas
Förslutning:Skruvkork i metall

Finca las Moras Sauvignon Blanc har trevlig doft av tropisk frukt, ananas, och lime . Smaken är torr och fruktig med inslag av färsk ananas, tropisk frukt och lime.

Passar utmärkt till lättare fiskrätter på vit fisk, vad sägs om en ångkokt torskrygg med vit sparris?. Det går även lika bra tillsammans med det asiatiska köket eller till mildare ostar.

Druvorna har handplockats innan de skilts från sina stjälkar och därefter kylts ner för att bevara så mycket arom som möjligt. Druvorna har pressats med pneumatiskt tryck för att pressningen ska bli skonsam. Vinet har sedan jäst i rostfria ståltankar innan buteljering.

Finca Las Moras vackra vingårdar med Andernas siluett som tornar upp sig i horisonten ligger cirka 20 km från staden San Juan i Argentina. San Juan är landets näst största distrikt och är beläget norr om Mendoza och står för ca 25 procent av produktionen. Framförallt har området de senast åren fått stor uppmärksamhet för sina Syrahviner.Finca Las Moras har cirka 1400 hektar av vingårdar planterade i de tre dalarna Pedernal (1350 m ö.h), Zonda (950m ö.h) och Tulum som ligger 650 meter över havet. Moras betyder mullbär på spanska och eftersom det kring vingårdarna växer rikligt av dessa träd har de fått ge vinfirman dess namn. De torra klimatet ger ypperligare förutsättningar för ekologisk och hållbar odling och här ligger Finca Las Moras i framkant. Man odlar en rad olika druvsorter men fokus ligger främst på Syrah, Malbec, Viognier, Chardonnay och Sauvignon Blanc År 2013 blev Finca Las Moras  utsedda till årets vinproducent i Argentina. och man exporterar sina viner till 45 olika länder.

Passande recept

Forest Punch med spindlar och bär

Halloween Forest Punch.

DrinkarLikördrinkarDrinkar på vitt vinHalloweendrinkar

Forest Punch görs enkelt med blåbärssoppa, vitt vin och lite limejuice. Dekorera med plastspindlar för kuslig Halloweenkänsla.

Läs mer