folk o folk
​
​
Folk o folk

  • Om oss

  • Kontakta oss

  • Press

  • Restaurangkunder

  • Så här handlar du

  • Allmänna villkor

  • Personuppgiftspolicy

  • Tävlingsvillkor

VinSpritFyndProvningar
Royal Tokaji Furmint Dry

Årgång: 2022

Country flag for Ungern

Ungern

, Tokaj

Royal Tokaji Furmint Dry

Systembolagets nr. 5214801

149 kr

0
Till Systembolaget
Produkttyp:Vitt vin
Sortiment:Systembolagets beställningssortiment
Alkoholhalt:13 %
Sockerhalt:2 g/l
Systembolagets nr:
5214801
Volym:750 ml
Varumärke:Royal Tokaji
Region:Tokaj
Druva:Furmint
Förpackningstyp:Flaska
Förpackningsmaterial:Glas
Förslutning:Skruvkork i metall

Fruktig och aromatisk doft med inslag av druvor, blommor, äpplen, päron, solmogna aprikoser och persika. Torrt och krispigt vin med välbalanserad syra. Lång harmonisk eftersmak med en fin mineralitet.

Serveras vid 10-12°C som aperitif eller till lättare rätter av fisk, skaldjur eller kyckling, gärna med lite kryddiga inslag, exempelvis marinerade räkor med aïoli, naturella ostron, smörstekt gös med citron och kapris, vitvinskokta musslor eller kyckling med citron, vitlök och örter. Som vegetariskt alternativ föreslår vi grön sparris med hollandaise, rostad blomkål med citron och tahini eller andra rätter med citron, örter och olivolja. Vinet passar även utmärkt till färskostar och mildare hårdostar. Lufta gärna vinet 15-30 minuter före servering.

Druvorna pressades i hela klasar och musten fick sedan jäsa i en kombination av ståltank ekfat, varav 10% var nya fat. Vinet har lagrats på sin jästfällning i en kombination av ståltank och ekfat.

Årgång 2022 var en enastående årgång med exakt balans, elegans och kraft i de torra vinerna samt en otrolig rikedom i de söta vinerna. Milt väder med god nederbörd skapade idealiska förhållanden för skörd. Druvorna uppnådde hög kvalitet och skördades vid optimal tidpunkt, vilket resulterade i viner med perfekt balans.