Koskenkorva Strawberry Ice Cream är en gräddlikör smaksatt med gräddig jordgubbsglass. Den söta smaken av gräddglass får en frisk och bärig ton av solmogna jordgubbar.
Passar perfekt som en avec till efterrätten och till alla sommarens mingeltillfällen. Njut den väl kyld som den är, blanda en somrig cocktail eller använd som en smakrik ingrediens i goda efterrätter.
Alkoholhalt: 15% | Volym: 500 ml | Nr: 82321 | Pris: 179 kr
Ingredienser:
•1 cl Koskenkorva Vodka Vanilla
•3 cl Koskenkorva Strawberry Ice Cream
•2 cl espresso
Gör så här:
Mät upp alla ingredienserna i en shaker, skaka och sila ner drinken i ett martiniglas, servera.
Garnityr: Doppa glasets kant i choklad och torkad jordgubbe
Om Koskenkorva
Koskenkorva är ett finskt destilleri känt för sin rena och lena vodka, som destilleras av världens nordligaste korn och ofilltrerat källvatten. Destilleriet kombinerar traditionellt hantverk med modern teknik för att skapa vodka av hög kvalitet. Koskenkorva har blivit en ikon inom finsk spritproduktion och är uppskattat för sin mjuka smak och mångsidighet i både rena drycker och cocktails.
Få tips om nya drycker, recept, provningar och tävlingar.