Bräserad stek med tryffelpotatismos.

Viss mat är som balsam för själen, så är det med den här rätten. Och bäst av allt - den reder sig i stort sett själv i ugnen.

Bräserad stek med tryffelpotatismos

Viss mat är som balsam för själen. Det är tryggt, okonstlat och framförallt gott. Bräserad stek med tryffelpotatismos kan låta som mat du behöver lägga massor med energi på. Men den här middagen sköter sig i stort sett själv i ugnen. Sen är det bara att fixa världens godaste potatismos att servera till. Jag har gjort ett tryffelpotatismos med tryffelolja. Se upp med oljan då den är väldigt smakrik. Börja med en liten mängd och öka på efter tycke och smak.

Rekommenderat vin till steken:

Recept: Linnéa Seidel

Fläskfilégryta med svamp och kabanoss på bord med champinjoner och bröd.Fläskfilégryta med svamp och kabanoss.

Linnéa har gjort en riktig god och höstig gryta med fläskfilé, champinjoner och kabanoss som kan serveras med både ris, potatis eller bröd. 

Läs mer
Ugnstekt rostbiffUgnsstekt rostbiff med hemslagen bea och rostad potatis.

En bit riktigt gott kött med klassiska tillbehör som bearnaisesås, ugnsrostad potatis och tomater samt en fräsch persiljemarinad som sätter en härlig smak på allt.

Läs mer
Viltgryta med rotfrukter och pumpapuréViltgryta med rotfrukter och krämig pumpapuré.

Linnéa har gjort ett fantastiskt långkok med vilt, rotfrukter, vin och grädde - perfekt till höstkvällarna.

Läs mer
Xavier Vignon CairanneXavier Vignon Cairanne i vinserien Arcane - en ny generation exklusiva viner.

Det ekologiska vinet Xavier Vignon Cairanne (tidigare La Tempérance) tillhör Xavier Vignons vinserie Arcane - en ny generation exklusiva viner från södra Rhônedalen.

Läs mer