Crostini med karamelliserade päron och parmaskinka.

Servera crostini med karamelliserade päron och parmaskinka på nästa tapaskväll tillsammans med ett glas bubbel. Både gott och enkelt. 

crostini med parmaskinka

10

0 h 20 min

Crostini är ett perfekt tilltugg på minglet eller när du vill bjuda in vännerna på en tapaskväll. Dessa görs med karamelliserade päron, grönmögelost och parmaskinka, en härlig blandning mellan sött och salt. Matchas väl med ett glas kallt bubbel.

Vintips till crostinin:

Vietnamesiska vårrullar med såsVietnamesiska vårrullar.

Vietnamesiska vårrullar går att göra på oändligt många sätt. Här ger vi dig ett klassiskt recept med räkor, avokado, glasnudlar och andra grönsaker.

Läs mer
PapayasalladPapayasallad.

En härligt tropisk papayasallad som funkar perfekt att servera en varm sommardag.

Läs mer
Snittar med brieost och vattenmelonSnittar med vattenmelon och brieost.

Sommar i en enda liten munsbit. Krispigt rostat bröd, mjuk, salt och krämig brieost, söta och varma jordgubbar tillsammans med en fräsch vattenmelonsallad. Bättre än så här blir det inte. Enkelt att tillaga och så gott att äta.

Läs mer
plockbricka med melon, ost, skinka och jordgubbarSomrig plockbricka.

Sommarens godaste och kanske enklaste plockbricka att ställa fram en tidig eftermiddag i skuggan eller varför inte i väntan på middagen.

Läs mer