Pumpagalette med karamelliserad rödlök och getost.

Den här smakrika pajen är fylld med pumpa och getost. Förälska dig i kocken Louise Mérus höstrecept och njut tillsammans med ett gott sydafrikanskt vin.

Pumpagalette med getost och karamelliserad rödlök

4

1 h 40 min

Pumpa är en av höstsäsongens klarast lysande smakstjärnor, men också en som många tycker är svårt att använda. I sig självt smakar pumpan väldigt milt och det är kryddningen som får den att kliva fram. Här bjuder vi på ett underbart recept där vi tagit hjälp av getost och rödlök!

Vintips till pumpagaletten:

Recept: Louise Merus

Friterade räkor med avokado och basilikakräm.Friterade räkor med avokado och basilikamajonnäs.

Den här läckra rätten gjord på jätteräkor kompletteras med grönkål, aubergine, avokado och en basilikamajonnäs samt ett gott vitvin.

Läs mer
Bobotie-köttbullar med gul pasta och tomatsalsaBobotie-köttbullar med gul pasta och tomatsalsa.

Bobotie är Sydafrikas nationalrätt som görs med nötfärs. Förälska dig i kocken Louise Mérus lammköttbullar med tillbehör och njut tillsammans med ett gott, rött vin.

Läs mer
Rooibospannacotta med äppelkompottRooibospannacotta med äppelkompott.

Rooibossmakande pannacotta får utsökt sällskap av äppelkompott med stjärnanis och macadamianötter. Avnjut med ett gott dessertvin.

Läs mer
Kryddig pumpasoppa fotad ovanifrån.Kryddig pumpasoppa.

Pumpa är en av de råvaror som är i säsong i oktober, och den går att göra mycket gott med. Som en värmande pumpasoppa. Perfekt vardagsmat såhär på hösten.

Läs mer
En bit pumpapaj med vispad grädde.Enkel pumpapaj.

Använd höstens pumpor på bästa sätt! Här är ett recept på en kryddig pumpapaj som passar utmärkt till halloweenfikat.

Läs mer
Pumpachutney med tomat i burkPumpachutney med tomat.

Den här härliga pumpachutneyn med tomat är lika god till lagrade ostar som till en kryddig indisk gryta. 

Läs mer