Stekt ankbröst med rotfruktsrösti och portvinssås.

Här har Linnéa satt ihop en rätt med anka och rotfruktsrösti som ackompanjeras av en underbar portvinssås. Servera med en varm kålsallad och ett glas rött vin.

Anka med portvinssås.

4

1 h 0 min

Ankbröst tillagas enklast i en het torr stekpanna för att sedan gå klart i ugnen. Steker du med fettsidan ner smälter fettet och ankan tillagas och blir alldeles krispig och god. Jag serverade rotfruktsrösti på potatis, morot och palsternacka till. Men ta de rotfrukter du gillar bäst. Både rotselleri och rödbeta är gott att ha i.

Jag stekte även på lite svartkål och pumpakärnor att ha till maten. Till rätten en silkeslen portvinssås. Godare än så blir det inte!

/Linnéa

Portvin till såsen:

Vintips till maten:

Recept: Linnéa Seidel

Vin i matlagning, här i rödvinssås och ett glas med rött vin.Vin i matlagning – så använder du vinet rätt.

Vin i matlagningen kan definitivt höja smaken på såser, grytor, soppor och efterrätter. Men hur ska man tänka och vad finns det för fallgropar? Här får du alla tips för att använda vin i maten..

Läs mer
Portvin till ostPortvin - en portugisisk skatt.

Portvin är ett sött starkvin som är uppkallat efter hamnstaden Porto. De flesta portviner är röda, men det finns även vita och roséport. Lär dig mer och få vintips.

Läs mer
Biff Wellington till nyårsmiddagen.Biff Wellington med hasselbackspotatis och portvinssås.

Låt årets sista middag bli något spektakulärt gott! Här tipsar Linnéa om den klassiska Biff Wellington - smördegsinbakad oxfilé. Här serverad med krispig hasselbackspotatis och smakrik sås.

Läs mer
Baconlindat ankbröst med CHILL OUT Shiraz.Baconlindat ankbröst med sötpotatispuré och grönkålschips.

Anka är underskattat! Här har Linnéa lagat en underbar rätt som kan bli en ny favorit där hemma. Linda filéerna med bacon och servera med en krämig puré och krispig grönkål. Servera med ett glas Shiraz.

Läs mer