Stekt kycklinglår med fänkålssallad, parmesan och citron.

Det här receptet på stekt kycklinglår med fänkålssallad kommer från Mathias Dahlgrens kokbok "Mat i sommartid". Servera kycklingen med ett fruktigt och ungdomligt glas syrah!

Stekt kycklinglår med fänkålssallad och stekt citron

4

0 h 45 min

Vintips till stekt kycklinglår med fänkålssallad:

Recept: Mathias Dahlgren

Mathias Dahlgren och nektarin och fetaostsalladMathias Dahlgren släpper en kokbok om sommarköket.

Mathias Dahlgren är en av landets mest legendariska kockar och krögare. Han har haft flera krogar med Michelinstjärnor och vunnit prestigefulla tävlingar. Nu är han aktuell med kokboken – Mat i sommartid som har fullt fokus på den ljusa tiden av året.

Läs mer
Grillad kyckling med rotfruktsstrips och guacemole på bondbönorGrillad kyckling med rotfruktsstrips och guacamole på bondbönor.

Linnéa bjuder på grillmiddag med grillad kyckling med massor av härliga smaker. Till det gör hon pommes frites av rotfrukter och en egen, försvenskad version av den så populära guacamolen.  

Läs mer
Saftig kyckling med svamp, salvia och svart risSaftig kyckling med svamp, salvia och svart ris.

En variant av den franska rätten coq au vin, fast här tillagas allt i en och samma stekpanna eller gryta.

Läs mer
KycklingsalladHonungsmarinerad kycklingsallad med inlagd rättika och grillad sparrispotatis.

Linnéa har gjort en fantastisk kycklingsallad med honungsmarinerad kyckling, inlagd rättika, majs, nektariner och grillad sparrispotatis.

Läs mer