Vår dryckesexpert Mats Claësson guidar dig till de bästa vinvalen till desserter och bakverk med smak av havtorn.
Havtorn är små orange bär som både är goda och rena vitaminbomberna. De benämns ofta därför som ett superbär. De växer naturligt i skärgården men kan också planteras som buske eller häck. De påminner i smaken lite om en kombination av passionsfrukt och grapefrukt.
Havtorn har under några år varit ett trendigt val bland både restauranger och konditorier. Men frågan är: Vad man ska välja för vin till?
När man kombinerar vin med desserter måste man tänka på att vinet inte skall vara mindre sött än desserten. Så välj vin utifrån dessertens eller bakverkets sötma och tyngd. Dock måste man också beakta den påtagliga syrligheten i just havtorn.
I många av världens främsta söta viner är nyckeln till kvaliteten en fräsch syra som balanserar upp sötman. Så är det exempelvis i Sauternes, söt chenin blanc från Loire, österrikisk eller tysk Beerenauslese och Eiswein.
Om desserten är påtagligt syrligare än söt minskar nämligen upplevelsen av syra i vinet och man förlorar sålunda den delikata balansen. Om man vill välja denna typ av vin bör sötma och syra i maten motsvara den balans som finns i vinet.
Om efterrätten är mycket mer syrlig än söt (som är mycket vanligt vad det gäller havtorn) så ska man snarare välja ett muskatvin, som exempelvis Moscato d´Asti.
Att försöka spegla aromerna som finns i efterrätten med liknande i vinet är alltid ett vinnande koncept. Det är naturligtvis stor skillnad mellan olika desserter och bakverk. Men generellt rekommenderar vi vita söta viner på gröna druvor som inte har en påtagligt oxiderad stil.
Italien
109 kr
Moscato d'Asti Canelli Tenuta Del Fant har en aromatisk och mycket fruktig doft av citron, apelsin, päron och fläderblom. Söt, aromatisk och fruktig smak av päron, citrus och fläderblom. Fina små bubblor och mycket fräsch eftersmak.
Frankrike
119 kr
Xavier Vignon Muscat Beaumes de Venise har en fruktig och intensiv där man finner både aprikos, fläder, rosenvatten, russin och en fläkt av mandelmassa. Smaken är söt och fruktig med fina inslag av aprikos, ananas, litchie, fläder, rosenvatten, och russin.
Österrike
189 kr
Lenz Moser Trockenbeerenauslese har en intensiv och läcker doft med inslag av aprikosmarmelad, honung, saffran, torkad ananas, apelsinskal och mandelmassasamt en fläkt av kryddor. Smaken är komplex, mycket frisk och söt med toner av aprikosmarmelad, saffran, honung, torkad ananas, pomerans och mandelmassa.
18.09.2023
Det är högsäsong för gyllene hjortron. Vi guidar dig till de bästa vinvalen till hjortron och hjortrondesserter – en kombination som inte alltid är så lätt.
Läs merAmarula Berry Colada är en gräddig drink med smak av havtorn, vanilj och kokos. Perfekt att njuta av i vårsolen som tittar fram allt oftare, pynta med en blomma för extra vårkänsla!
Läs merBartendern och skribenten Tina Shine har intervjuat den prisbelönade bartendern Emil Åreng som har öppnat Facit Bar - en bar med fokus på säsong, lokalt och hållbarhet. Läs hans tips om hur du gör mer hållbara drinkar.
Läs merVår cocktailskribent Tina Shine skriver här om naturens läkeväxter och magiska egenskaper i maten och dryckens värld.
Läs mer