Grillade skaldjur med örtmarinad.
Att duka upp ett helt fat med grillade skaldjur är effektfullt och otroligt gott! Servera det som en härlig förrätt eller varmrätt med örtmarinad och baguette.
Idag grillar vi skaldjur. Att duka upp ett helt fat med grillade skaldjur är effektfullt och otroligt gott. Servera det som en härlig förrätt, då räcker det till 8 personer. Annars fungerar det fint som en huvudrätt till fyra. Ett tips är att pressa lite av den grillade, söta citronen över skaldjuren.Blåmusslorna får kokas i en grillsäker panna direkt på gallret. Har du lite rökspån att lägga på grillen ger det extra god smak, men det är inget måste. Har du ingen panna du kan använda på grillen kan du lägga skaldjuren i en aluminumform eller liknande. Örtmarinaden är god att hälla över både musslor och räkor, det som blir över doppar jag brödet i. Så gott!/ Linnéa
Musslorna:
Ingredienser
800 g blåmusslor
2 schalottenlökar
2 dl vitt vin
Gör så här
Skölj musslorna under kallt vatten. Knacka på de musslor som är öppna. De som inte sluter sig slänger du. Släng även de trasiga musslorna.
Finhacka lök och lägg i en gjutjärnspanna tillsammans med musslor och vin.
Häll cirka 2 matskedar av örtmartinaden över musslorna.
Ställ stekpannan med musslor på en het grill med lock. Sätt locket på grillen och grilla i tills alla musslor har öppnat sig.
Örtmarinad:
Ingredienser
1 dl persilja
1 dl basilika
2 vitlöksklyftor
1 citron
1/2 dl olivolja
salt
Gör så här
Finhacka persilja, basilika och vitlök.
Riv skalet av citronen och pressa ur saften. Blanda allt tillsammans med olivolja och salt.
Skaldjuren:
Ingredienser
800 g färdigkokta havskräftor
1 kg räkor utan skal
3 citroner
1 baguette
Gör så här
Lägg räkorna i en grillkorg med nät. Grilla havskräftor direkt på gallret i ca 2 minuter per sida. Grilla räkorna tills de börjar få färg.
Dela citronerna och lägg dom med snittytan ner på grillen och grilla tills de får en fin yta.
Lägg upp de varma räkorna i en skål och skeda över lite örtmarinad. Blanda om väl.
Lägg upp musslor, havskräftor och räkor på ett fat.
Servera med baguette i bitar, grillad citron och örtmarinad.
Vintips till grillade skaldjur
Gustave Lorentz Signature Series Pinot Blanc
109,00 kr
Detta vin passar utmärkt till grillade skaldjur. Gustave Lorentz Signature Series Pinot Blanc har en intensiv och fruktig doft med fina inslag av av citrus, melon, gråpäron, persika och ett stänk av honung. Smaken är medelfyllig och frisk med en viss mineralitet och inslag av solmogen melon, persika, gråpäron och citrus.
Grillad tonfisk med mango- och avokadosalsa.
Vietnamesiska vårrullar med lax.
Gambas al ajillo.
En klassiker på varje tapasrestaurang och en storfavorit hos många! Gambas al ajillo är även enkelt att laga hemma och här får du ett gott recept med tillhörande vintips.
Läs mer »