Finland
Systembolagets nr. 53589
245 kr
Kronvodkas historia har sitt ursprung i de kronobrännvin som tillverkades redan på 1700-talet under Gustaf III tid.
Läs merKron lanserar fem smakintensiva, genuint råvarubetonade och omsorgsfullt balanserade likörer som är varje bartenders dröm – Fläder, Citron, Triple Sec, Vanilj och Grön Curaçao.
Läs merSuccén Grön Curaçao från 90-talet återlanseras och gör det mycket enklare för dig att blanda den klassiska drinken Gröna Hissen. Grön Curaçao är en av 12 nyheter som lanseras i höst.
Läs merEn Gin & Tonic gjord på gin och fläderlikör som är både somrig och läskande. Passar för många tillfällen!
Läs merDen här drinken kallas för Fläderförfriskaren av en anledning och en är oslagbar drink för våren och sommarens alla tillställningar.
Läs merI den här fräscha och somriga varianten på Collins blandas Explorer gin och Krons fläderlikör tillsammans med citronjuice och sockerlag gjord på rabarber.
Läs merProva den här läskande drinken med Xanté och Krons fläderlikör som ger dig en uppfriskande smak av päron, fläder och citron.
Läs merProva en uppdaterad variant på 90-tals klassikern Lennart. Du gör den med Xanté för basen av härliga päron och Krons fläderlikör som ger drinken en blommig touch.
Läs merÄntligen möts Lennart och Hugo! Detta är en twist på den klassiska Hugo Spritz där den odödliga päronklassikern från 90-talet förenas med den populära fläderdrinken. Gott + gott = ännu godare.
Läs mer