folk o folk
​
​
Folk o folk

  • Om oss

  • Kontakta oss

  • Press

  • Restaurangkunder

  • Så här handlar du

  • Allmänna villkor

  • Personuppgiftspolicy

  • Tävlingsvillkor

VinSpritFyndProvningar
Vietti Moscato d'Asti

Årgång: 2025

Country flag for Italien

Italien

, Piemonte

Vietti Moscato d'Asti

Systembolagets nr. 7707502

129 kr

0
Till Systembolaget
Produkttyp:Dessertvin
Sortiment:Systembolagets beställningssortiment
Alkoholhalt:5 %
Sockerhalt:133,7 g/l
Systembolagets nr:
7707502
Volym:375 ml
Varumärke:Vietti
Region:Piemonte
Förpackningstyp:Flaska
Förpackningsmaterial:Glas
Förslutning:Naturkork

Ljus färg med ljuvliga små bubblor. Fruktig och floral doft med inslag av persika, aprikos, päron, rosenblad och lite ingefära. Delikat, söt och välbalanserad med fin syra och bra komplexitet. Harmonisk eftersmak med toner av färska aprikoser.

Serveras vid 10-12°C som välkomstdrink, aperitif eller till fruktbaserade desserter, exempelvis hallonsorbet, jordgubbsbakelse, färska frukter och bär som melon, jordgubbar och hallon, pavlova med färska bär eller en klassisk prinsesstårta.

Druvorna kommer från små vingårdar i Castiglione Tinella. Vinstockarrna har en genomsnittsålder på 40 år. Druvorna skördades för hand i slutet av augusti. De pressades skonsamt och musten förvarades först kallt utan sulfiter för att förhindra jäsning. Jäsning skedde sedan i ståltank och stoppades vid 5% alkohol innan temperaturen sänktes igen. Ingen malolaktisk jäsning eftersom man vill bevara syra och frukt. Före buteljering tillsätts jäst och temperaturen höjs till 12-14°C.

Vietti

Området Roero i Piemonte erhöll 2006 DOCG-status och härifrån kommer den största andel arneis som odlas i Italien.

Läs mer
Vietti - skörd av druvan arneis