Årgång: 2023
USA
, Kalifornien
Systembolagets nr. 3105
235 kr
| Produkttyp: | Rosévin |
| Sortiment: | Systembolaget ordinarie sortiment |
| Alkoholhalt: | 12,5 % |
| Sockerhalt: | 8,9 g/l |
| Systembolagets nr: | 3105 |
| Volym: | 3000 ml |
| Varumärke: | Chill Out |
| Region: | Kalifornien |
| Druva: | Shiraz |
| Förpackningstyp: | Bag in Box |
| Förpackningsmaterial: | Wellpapp |
Denna gång har vi fått testa rosévin från den uppskattade vinserien Chill Out, gjort av syrahdruvor. Så här tyckte vi!
Läs merAtt vinet är ekologiskt är förstås viktigt, men visste du att en bag-in-box har 90 % lägre klimatavtryck än glasflaskor? Tänk lätt och återvinningsbart.
Läs merQuesadilla på runt tunnbröd? Ja men visst! Det blir supergott. Hittar du inte runt tunnbröd går det såklart bra med vanligt rektangulärt också.
Läs merEn härlig nackotallrik är perfekt att ställa fram som plockmat eller snacks till gästerna, eller bara till er två inför fredagsmyset. Här är ett vegetariskt recept från El Taco Truck.
Läs merFish taco har blivit en nästan lika populär rätt som klassikern med köttfärs. Här är ett recept med torsk och en slät avokadokräm - men du kan självklart välja vilka tillbehör du vill!
Läs merLinnéa tipsar om en favorit som är enkel att variera. Somrig sallad med jordgubbar och vit quinoa - god som den är eller som tillbehör till grillat.
Läs merÄr du sugen på att testa en lite annorlunda laxrätt på midsommar? Här serveras grillade laxkotletter som matchas med mango och chilli. Avnjuts med ett glas rosévin.
Läs merEtt somrigt recept på grillad lax som paras ihop med en sallad baserad på jordgubbar, melon, fetaost och oliver. Passar utmärkt ihop med ett glas rosévin.
Läs merCaesarsallad blir mer picknickvänlig i en wrap. Dela dem gärna på mitten och servera tillsammans med melon, jordgubbar, nektariner och rosé på praktisk box.
Läs merLinnéa ger oss ett fantastiskt somrigt och härligt recept på grillade räkor serverade med smörfrästa morötter och ramslökspesto.
Läs merEn god paj som dessutom är vacker att ställa fram på påskbordet. Fylld med kyckling och vårprimörer i form av morötter och sparris.
Läs merLagom till kräftpremiären bjuder Linnéa här på ett underbart recept på kantarellpaj i portionsformar med lagrad ost och brie!
Läs merCaesarsallad är en matig sallad som kan göras på lite olika sätt men basen är den typiska och fantastiskt goda dressingen, romansallad och parmesan. Här är vår somriga och lite fräschare variant med räkor och ägg.
Läs merNumera är det trendigt att servera ett antal smårätter istället för förrätt och varmrätt. Vi har tagit fram tre läckra smårätter med vintips därtill!
Läs merFräsch och vackert rosa cocktail - rosévin som mixas med frysta jordgubbar, lime och sockerlag.
Läs merEn fräsch och supergod rätt i regnbågens alla färger gjord på vårens och sommarens primörer i ugn och picklad blomkål.
Läs merEn himmelskt god förrätt! Den fina syran i rosévinet matchar den milda, knäckiga smörtonen i pilgrimsmusslorna perfekt.
Läs merDen smakrika quesadillan med salt ost gifter sig väl med den fräscha salladen på vattenmelon, gurka och basilika.
Läs merRecept på vegetariska biffar som alternativ till falafel. Perfekt picknickmat!
Läs merGör en lyxig caprese med jordgubbar - svenska, söta och solmogna. Linnéa tycker att det är godast att ringla balsamico över, men det passar även fint att klicka ut lite grön pesto. Välj det du gillar bäst.
Läs merEn sallad på bland annat sötpotatis, zucchini, rödbetor och nektariner. Toppa med knapriga pistagenötter och en dressing av dadlar, basilika och vitlök.
Läs merDet här är en paj som inte bakas i pajform utan där man enkelt kavlar ut pajdegen, lägger på fyllningen, viker upp kanterna och sedan gräddar som den är. Den här gången valde jag att fylla den med rostade grönsaker och fetaost.
Läs merEn innovativ och spännande mingelrätt med päron och stekt halloumi. Så gott och så enkelt!
Läs mer