folk o folk
​
​
Folk o folk

  • Om oss

  • Kontakta oss

  • Press

  • Restaurangkunder

  • Så här handlar du

  • Allmänna villkor

  • Personuppgiftspolicy

  • Tävlingsvillkor

VinSpritFyndProvningar
Mandrarossa Nero d'Avola

Årgång: 2021

Country flag for Italien

Italien

, Sicilien

Mandrarossa Nero d'Avola

Systembolagets nr. 7389601

149 kr

0
Till Systembolaget
Ett fruktigt och fylligt rödvin från Sicilien med toner av körsbär, plommon och kryddor. Perfekt till pasta och grytor.
Produkttyp:Rött vin
Sortiment:Systembolagets beställningssortiment
Alkoholhalt:13,5 %
Systembolagets nr:
7389601
Volym:750 ml
Varumärke:Cantine-Settesoli
Region:Sicilien
Druva:Nero d'Avola
Lagringspotential:
Vinet kan drickas ungt med också lagras i upptill 5 år.
Förpackningstyp:Flaska
Förpackningsmaterial:Glas
Förslutning:Naturkork

Ett bärigt och rikt rödvin mognat under den sicilianska solen. Inbjudande doft med inslag av mörka körsbär, björnbär, plommon, mullbär, peppar, lakrits och kaffe. Mjuk och fruktig smak med harmonisk eftersmak.

Serveras vid 16-18 °C till charkuterier och rätter av fågel, fläsk, lamm eller nöt. Vinet passar också utmärkt till lagrade hårdostar.

Druvorna skördades i slutet av augusti. De pressades skonsamt och musten fick sedan jäsa i ståltank. Vinet har lagrats 3-5 månader i ståltank.

Cantine-Settesoli

Med bas i Menfi på Siciliens västkust har Cantine Settesoli vuxit till att bli ett av Europas största vinkooperativ. I dag förvaltar de över 6 000 hektar vingårdar och producerar några av Siciliens mest uppskattade viner.

Läs mer
Cantine Settesoli