Årgång: 2023
Spanien
, Spanien
Systembolagets nr. 2358
149 kr
| Produkttyp: | Rött vin |
| Sortiment: | Systembolaget ordinarie sortiment |
| Alkoholhalt: | 13,5 % |
| Systembolagets nr: | 2358 |
| Volym: | 750 ml |
| Varumärke: | - |
| Region: | Spanien |
| Förpackningstyp: | Flaska |
| Förpackningsmaterial: | Glas |
| Förslutning: | Naturkork |
"Ett vin med charm, spänst och personlighet."
"Det här vinet görs på regionens paraddruva mencía, som i sin renaste form är rödfruktig med hallon och örter i parfymen. Här finns även stalliga toner och en rustik struktur."
"Det här är klassisk mark för druvan mencía – vilket är vad vi har i glaset här (tillsammans med små skvättar sousón och caiña). Helt klart en lyckad ambassadör för både druvan och regionen tycker jag. Här finns både kryddighet och kraft, men också en rödbärig fräschör och gott om finessrik elegans. Doft och smak domineras av körsbär, björnbär och hallon tillsammans med torkade örter och ett stänk nymalen svartpeppar. Hur gott som helst till det mesta i köttväg som läggs på grillen."
"Omedelbar frukt med det småvilda från druvan. Lavendel, malda svartpepparkorn, lite järn, blåbärsris, myrten, slånbär och pigga tanniner på det. Där har vi druvan mencia, som trivs i kalla klimat. Ännu ett pricksäkert tillskott på hyllan och den enda i sitt slag."
Här får du tips på viner som korats som årets bästa viner 2025 av vinjournalisterna på tidningen Allt om Mat. Alla ingår i det fasta sortimentet och finns därför hemma på hyllan i många Systembolagsbutiker.
Läs mer