Årgång: 2023
Tyskland
, Rheinhessen
Systembolagets nr. 57289
149 kr
| Produkttyp: | Rött vin |
| Sortiment: | Systembolagets beställningssortiment |
| Alkoholhalt: | 13 % |
| Sockerhalt: | 4 g/l |
| Systembolagets nr: | 57289 |
| Volym: | 0,75 l |
| Varumärke: | Weingut Robert Weil |
| Region: | Rheinhessen |
| Druva: | Pinot Noir |
| Lagringspotential: | Mycket god att dricka idag, vinner inte nämnbart på lagring. |
| Förslutning: | Skruvkork i metall |
Druvan Riesling har sitt ursprung i Rheingau och en av de mest hängivna och erkända producenterna i detta område är Weingut Robert Weil.
Läs merStrudel är populär rätt i Tyskland, Österrike samt östra Europa. Den här vegetariska varianten är fylld med en otroligt god purjolöksröra som får en extra piff av stekta champinjoner. Servera strudeln tillsammans med ett glas rosé eller pinot noir.
Läs merEn underbar mozzarellasallad som får extra mycket piff av fänkål, hallon, rostade bondbönor och en god lakritsvinägrett.
Läs merIdag tänkte jag dela med mig av ett super-duper-bra tips som räddar den tråkigaste av såser, lyfter potatismoset till nya höjder, gör kryddsmöret oförglömligt eller som i det här receptet - förvandlar en helt vanlig blomkålspuré till något betydligt mycke
Läs mer