folk o folk
​
​
Folk o folk

  • Om oss

  • Kontakta oss

  • Press

  • Restaurangkunder

  • Så här handlar du

  • Allmänna villkor

  • Personuppgiftspolicy

  • Tävlingsvillkor

VinSpritFyndProvningar
Domäne Wachau Grüner Veltliner Smaragd Achleiten

Årgång: 2022

Country flag for Österrike

Österrike

, Niederösterreich

Domäne Wachau Grüner Veltliner Smaragd Achleiten

Systembolagets nr. 7499901

449 kr

0
Till Systembolaget
En elegant grüner veltliner med toner av citrus, päron och vitpeppar. Idealisk för fiskrätter och ljust kött.
Produkttyp:Vitt vin
Sortiment:Systembolagets beställningssortiment
Alkoholhalt:13,5 %
Systembolagets nr:
7499901
Volym:750 ml
Varumärke:Domäne Wachau
Region:Niederösterreich
Druva:Grüner Veltliner
Förpackningstyp:Flaska
Förpackningsmaterial:Glas
Förslutning:Naturkork

Nyanserad, fruktig och något kryddig doft med tydligt rökig mineralton. Inslag av persika, grapefrukt och örtkryddor. Nyanserad, mycket frisk och fruktig smak med fin kryddighet, inslag av persika, kanderade apelsinskal, gröna äppeln och peppar med en härlig sälta i eftersmaken.

Perfekt till sallader eller till rätter av fisk eller ljust kött. Prova gärna till en Schnitzel med klassiska tillbehör.

Efter några timmars maceration på skalen pressades druvorna försiktigt och fick därefter jäsa (delvis spontan) i rostfria tankar. Efter avslutad jäsning lagrades vinet tillsammans med sin jästfällning på gamla, stora träfat i några månader.

Ried Achleiten är en av de mest kända vingårdslägena i Wachau och beläget i byn Weissenkirchen. Vingården ligger på en brant sluttning och vinstockarn är planterade på stenterrasser som anlades redan på 1100-talet.

Fina recensioner

BRA KÖP

"Stram, nyansrik framtoning med drag av päron, grape, örter och lätt pepprighet. Lång, komplex eftersmak med mineralitet. Ett strålande vin av hög kvalitet."

Andreas Grube och Gunilla Hultgren, Allt om Vin, aug 2025

Relaterade artiklar

Vinprovning med Borgogno och Domäne Wachau.

Vinprovning i 3 städer: Vitt från Wachau, rött från Piemonte.


I slutet av april och början av maj kommer vi till både Stockholm, Norrköping och Göteborg med friska vita viner från Österrike och smakrika rödviner från norra Italien. Boka plats här nedan.

Läs mer