folk o folk
​
​
Folk o folk

  • Om oss

  • Kontakta oss

  • Press

  • Restaurangkunder

  • Så här handlar du

  • Allmänna villkor

  • Personuppgiftspolicy

  • Tävlingsvillkor

VinSpritFyndProvningar
Klimatsmart
low sugar
Vento'z Alvarinho

Årgång: 2024

Country flag for Portugal

Portugal

, Rios do Minho

Vento'z Alvarinho

Systembolagets nr. 605207

199 kr

0
Till Systembolaget
Ett friskt portugisiskt vitt vin med inslag av tropisk frukt, citrus och en fin mineralitet. Utmärkt till skaldjur och sallader.
Produkttyp:Vitt vin
Sortiment:Systembolaget ordinarie sortiment
Alkoholhalt:12 %
Sockerhalt:4,2 g/l
Systembolagets nr:
605207
Volym:2000 ml
Varumärke:Casal de Ventozela
Region:Rios do Minho
Druva:Alvarinho
Förpackningstyp:Bag in Box
Förpackningsmaterial:Papp
Förslutning:Tappkran

Mycket fruktig, ungdomlig smak med inslag av päron, gröna äpplen, galiamelon, vita blommor och lime

Serveras till rätter av fisk eller skaldjur, gärna sallader.

100% Alvarinho. Druvorna plockas för hand innan de pressas försiktigt. Musten jäser sedan på ståltank (90%) och resten på franska ekfat. Vinet har lagrats på sin jästfällning i minst 4 månader.

Casal de Ventozelas ständiga hållbarhetsarbete erkändes nyligen genom en certifiering för "Integrerad produktion". Denna säkerställer hållbart jordbruk där vingårdarna är en del av ett större ekosystem. Biologisk mångfald och förbättrandet av jordens bördighet är av största vikt och genomsyrar hela egendomen.

I tävlingen Årets Vinare 2025 tilldelades Vento'z Alvarinho guldmedalj i kategorin ”Årets vita boxar”. Tävlingen arrangeras av det svenska vinmagasinet Allt om Vin.

Fina recensioner

5/5

"Superfräscht med bra energi. Stråk av päron och citrus och ett stråk av blommor. Passar som drink eller till en sallad med färska räkor."

Gunilla Hultgren Karell, Allt om Mat, Maj 2025

5 av 5

"Från en undanskymd oas i norra Portugal håller alvarinhodruvan på att bli en firad kändis. Vingårdarna tangerar gränsen till spanska Galicien, där druvan ändrar stavning men behåller sin särprägel. Doften är ren och friskt grönkrispig med jordnära profil, smaken lika ung och fräsch som aptitretande matorienterad."

Bengt-Göran Kronstam, Ystads Allehanda, Feb 2026

Casal de Ventozela

Hållbar vinodling i Vinho Verde.

Läs mer
Casal de Ventozela

Relaterade artiklar

Fyra av vinerna som fått medalj i Årets Vinare 2025.

Medaljregn över våra favoritviner i ”Årets vinare 2025”.

Journalister rekommenderar

Årets vinare är tidningen Allt om Vins prestigefyllda vinpris. I år blev vi mycket euforiska då ett helt sjok av våra favoritviner lyckades knipa flera medaljer och många andra goda placeringar.

Läs mer
Xavier Vignon Vacqueyras utsågs till årets bästa nya röda vin 2024.

Årets bästa röda nyhet – och andra toppviner i "Årets Vinare".

Journalister rekommenderarRött vin

När magasinet Allt om Vin utsåg årets bästa viner i olika kategorier för priset "Årets Vinare" kammade decembernyheten Xavier Vignon Vacqueyras hem en guldmedalj. Några andra favoritviner fick också medaljer.

Läs mer
Druvklase alvarinho i en hand

Alvarinho - trendig druva på allas läppar.

Druvor

Vi djupdyker ner i den trendiga druvan Alvarinho och Albariño som den också kallas beroende på var du befinner dig.

Läs mer

Passande recept

Konfiterad kyckling med sallad.

Konfiterad kyckling med sallad och avokadodressing.

ReceptFågel

Här har Linnéa gjort en härlig sallad och avokadodressing, som hon toppar med konfiterad kyckling. Till det kan du med fördel servera ett frisk vitt vin av druvan alvarinho.

Läs mer
Albariño Mint Julep.

Albariño Mint Julep.

DrinkarDrinkar på vitt vin

Här presenterar vi ett alternativ till den bourbontunga drinkklassikern Mint Julep, som istället har ett friskt, vitt vin som bas.

Läs mer
Sallad med varmrökt lax och primörer.

Sallad med varmrökt lax, sparris och citronkräm.

ReceptFisk

En ljummen sallad för varma vår- och sommardagar. Här har Linnéa gjort en härligt krämig citronkräm som passar fint till både lax och sparris.

Läs mer
Risotto med pilgrimsmusslor och sparris

Citronrisotto med pilgrimsmusslor och brynt örtsmör.

ReceptSkaldjur

En riktig god och lyxig citronrisotto som serveras med grillade pilgrimsmusslor och ett brynt örtsmör. Matchas allra bäst med ett glas alvarinho. 

Läs mer
Laxcarpaccio med citrondressing

Laxcarpaccio med citrondressing.

ReceptPåskreceptFisk

Laxcarpaccio är en lyxig och smakrik aptitretare. Här som en av rätterna på påskbordet, men kan serveras som festlig förrätt året runt. 

Läs mer