Micke Gustafssons recept på kycklingvingar med en härligt söt glaze med sting, som serveras med coleslaw och blue cheese dip.
Matkreatören Micke Gustafsson har låtit sig inspireras av det stora jippot Super Bowl Sunday i USA och tagit fram ett fantastiskt recept på glaserade kycklingvingar med coleslaw och blue cheese dip. Kycklingvingarna är glaserade med Fireball som ger rätten både en het kick samt en behaglig sötma.
Blanda ihop alla kryddor och smaka av med salt.
Hacka vitlök fint, värm oljan i en kastrull och tillsätt vitlöken. Bryn tills den är mjuk.
Lägg i tomatpuré och låt bryna några minuter.
Lägg i resterande ingredienser förutom sockret och låt koka ihop.
Lägg i sockret och koka ytterligare 10-15 minuter.
Smaka av med salt och peppar.
Torka av kycklingvingarna med hushållspapper så de blir helt torra.
Massera in kryddruben över kycklingvingarna så att allt täcks av kryddblandningen. Ställ i kylen några timmar utan övertäckning.
Sätt på ugnen på varmluft 200° (220° för vanlig ugn).
Lägg kycklingvingarna på galler och lägg en vanlig plåt under som fångar upp safterna från vingarna. Ugnsbaka tills innertemperaturen är 70° intill benen. Ta ut vingarna och låt svalna.
Pensla på den varma Fireballglazen och kör in i ugnen ytterligare några minuter så att glazen stelnar till.
Lägg upp vingarna på ett fat och häll på extra Fireballglaze.
Mosa ihop blåmögelost med crème fraiche för hand eller i mixer.
Lägg i små skålar och smula resten av osten över dippen.
Skiva kålen tunt i 2-3 mm och riv moroten på rivjärn. Blanda majonnäs, crème fraiche, spiskummin och sriracha i en bunke. Vänd sedan ned kål och morötter. Blanda ordentligt och ställ i kylen vilket kan göras dagen innan.
Smaka av salladen med salt och peppar före servering
Servera kycklingvingarna med coleslaw, blue cheese dip och saltgurka.
Linnéa bjuder på grillmiddag med grillad kyckling med massor av härliga smaker. Till det gör hon pommes frites av rotfrukter och en egen, försvenskad version av den så populära guacamolen.
Läs merHärlig kycklinggryta gjord med färskost, pesto på soltorkade tomater och parmesan som är enkel att laga. Perfekt till ett glas cabernet sauvignon från Australien.
Läs merKnaperstekt kycklingsteak serveras här med en underbart god apelsinsås, ugnsrostad potatis och butternutpumpa. Riktig vardagslyx!
Läs merInstagramprofilen fredagskocken har gjort ett recept på goda och matiga våfflor som kan ätas som snacks, huvudrätt eller varför inte som inslag på brunchen?
Läs mer