Att gratinera sin pasta är ett snabbt sätt att få vardagsrätten lite roligare. Se till att inte snåla med mozzarellan. Det är också viktigt att ugnen är riktigt varm när du stoppar in formen. Då smälter osten ordentligt och gratängen får en härlig färg.
Receptet kommer från Niklas Ekstedts kokbok Ekstedt Hemma.
Koka pastan enligt förpackningen, gärna någon minut kortare än enligt instruktionen. Häll av och låt pastan ånga av.
Blanda pastan med tomatsåsen, chilipulver och bryt ner mozzarellan i mindre bitar. Smaka upp med salt. Häll upp i ugnsfast form och gratinera i ugn på 175 °C grilleffekt tills den får ordentligt med färg cirka 3–4 minuter.
Servera gärna med parmesan eller pecorinoost, svartpeppar, olivolja och färsk basilika.
Italien
99 kr
109 kr
Ett ekologiskt italienskt rödvin med toner av körsbär, örtkryddor och plommon. Perfekt till pasta och italienska rätter.
Italien
169 kr
Zonin Valpolicella Ripasso Superiore bjuder på en trevlig doft med inslag av torkade körsbär, moreller, kanel, choklad, kryddor samt en behaglig fläkt av viol. Smaken är medelfyllig med toner av torkade körsbär, moreller, kryddor, pinjenötter, choklad och tranbär.
Recept: Niklas Ekstedt
Under pandemin lagade Niklas Ekstedt mer mat hemma, vilket snart mynnade ut i en ny kokbok som fokuserar på okomplicerad och god mat att laga hemma.
Läs merJordnötssås är en typisk sak som känns avancerat men som i själva verket är väldigt lätt att göra hemma. Dessutom är det riktigt gott till kyckling. Extra gott blir det när du som här toppar rätten med hackade jordnötter, chiliflakes och kokos.
Läs merAtt få till en riktigt god fisksoppa behöver inte ta särskilt lång tid! Här bjuder Niklas Ekstedt på ett recept ur kokboken Ekstedt Hemma.
Läs merDen kryddiga färsen från färsk salsicciakorv är utmärkt att göra köttfärssås på. Här ett recept från den härliga kokboken "Köttfärsås".
Läs mer