Vit chokladtryffel med cognac och brynt smör.

En vit chokladtryffel med härliga kolatoner från det brynta smöret. En skvätt cognac i tryffeln bryter perfekt av mot allt det söta. Rulla gärna tryfflarna i rostad kokos, hackade hasselnötter eller varför inte lite florsocker.

Vit chokladtryffel med cognac

25 st

En vit chokladtryffel med härliga kolatoner från det brynta smöret. En skvätt cognac i tryffeln bryter perfekt av mot allt det söta. Rulla gärna tryfflarna i rostad kokos, hackade hasselnötter eller varför inte lite florsocker. Ta det du gillar bäst!

Recept: Linnéa Seidel

Gräddkola med AmarulaGräddkola med Amarula, pistage och havssalt.

Gör en härlig gräddkola med Amarula, pistage och havssalt.

Läs mer
Griljering med cognac till julskinkanGriljering till julskinkan med cognac och senap.

En grövre senap med en skvätt cognac blir en god bas till julens skinkgriljering och Linnéa tipsar om hur du får en knaprig yta av brynt smör.

Läs mer
Vit pärontryffel med XantéVit pärontryffel med Xanté.

Chokladexperten Ulrica har tagit fram fyra julinspirerade chokladtryfflar. Här får du recept på smarrig pärontryffel med Xanté!

Läs mer
Saffransplättar med lättvispad grädde och tranbärssyltSaffransplättar med lättvispad grädde och tranbärssylt.

Vad är väl en jul utan saffran? Linnéa har gjort ett recept på fantastiskt goda saffransplättar som passar perfekt som tilltugg till glöggen och kan göras i förväg.

Läs mer