Med sin innovativa rom och spännande stil har Takamaka snabbt etablerat sig på den internationella scenen. Nu finns deras senaste tillskott att beställa: Kreol Cask – en mörk rom som utmanar traditionerna.
2002 grundade bröderna d'Offay Takamaka och blev därmed Seychellernas första (och enda) romproducent. Sedan dess har det gått snabbt för det familjeägda destilleriet. Tack vare en helt egen filosofi där man blandar traditionella metoder med modern romtillverkning har de nått globala framgångar – framgångar som dessutom gynnar det lokala jordbruket, tack vare en ökad efterfrågan på sockerrör.
Den senaste lanseringen, Kreol Cask, är en rom som fått det bästa av flera olika världar. Seychellisk melass har blandats med åttaårig rom från Foursquare Distillery på Barbados och skapat en rom i brittisk stil, men med influenser från både Frankrike och Spanien. Bakom den nya rommen står Takamakas Master Blender, Steve Rioux:
– Kreol Cask är skapad för romälskare som söker något annorlunda i form av både personlighet och djup. Den speglar Seychellernas terroir och hyllar vårt kreolska arv samtidigt som den håller en internationell klass, säger Steve Rioux.
Takamaka Kreol Cask är en rom du både kan sitta i fåtöljen och sippa på som den är, eller använda som bas i goda romdrinkar (testa t.ex. i en Jungle Bird, Zombie eller Old Cuban). I doften finner du inslag av bland annat melass, rostad ek och farinsocker, medan smaken rymmer både kaffe, kakao, torkadfrukt och en lätt sälta mot slutet.
Denna rom kommer i en exklusiv förpackning där den klassiska Takamaka-flaskan packats i en stilren låda i Takamakas tropiska färger. Du kan köpa den i Systembolagets beställningssortiment.
12.03.2026
Rom, detta ädla sockerrörs-destillat. Är du en hängiven rom-entusiast eller novis på området? Det spelar ingen roll, låt dig inspireras med spritvärldens motsvarighet till Champagne!
Läs merTakamaka Rom från paradisöarna Seychellerna har under de senaste åren vuxit till en global succé. Nu finns den prisbelönta rommen i Sverige i fem olika stilar.
Läs merFrån paradisöarna Seychellerna kommer nu ännu en nyhet! Takamaka Zannannan Pineapple Rum är en ljus rom smaksatt med ananas.
Läs merFrån paradisöarna mitt i Indiska Oceanen har en ny rom hittat ut i världen. 6 flaskor av den exklusiva och prisade rommen från Takamaka - Napa Laz från Le Clos-serien släpptes i Sverige och har sålt slut.
Läs mer