Baka eget bröd som rostas och serveras med färskoströra.
Linnéa ger sitt bästa recept på rostbröd och tillhörande färskoströra. Ett måste på kräftskivan.
Ingen kräftskiva utan rostbröd! Impa på gästerna genom att baka ditt egna, det är verkligen inte svårt och smakar gudomligt gott! En god färskoströra passar perfekt till brödet på kräftskivan. Antingen att bre direkt på en skiva bröd eller servera en klick till en god matpaj.
Rostbröd
Ingredienser
25 g jäst
2 msk olivolja
5 dl vatten
1 nypa salt
1 nypa strösocker
ca 10 dl vetemjöl
1 ägg
vallmofrön
Gör så här
Rör ut jästen i olja och lite av vattnet. Tillsätt sedan resten av vattnet, salt, olja och vetemjölet, lite i taget. Arbeta degen ett par minuter i maskin tills du har en lätt kladdig och elastisk deg.
Låt jäsa i cirka 45 minuter.
Klä två brödformar med bakplåtspapper. Dela degen i två bitar och forma till avlånga bröd.
Lägg bröden i formarna och jäs i ytterligare 30 minuter.
Pensla bröden med ett uppvispat ägg och strö vallmofrö över.
Värm ugnen till 250°C. Sänk till 225°C precis innan du ställer in bröden. Grädda i cirka 30 minuter eller tills bröden är helt genomgräddade.
Färskoströra med soltorkade tomater
Ingredienser
300 g naturell färskost
2 msk pesto med soltorkade tomater
salt
svartpeppar
1 tsk citron
färsk persilja
Gör så här
Rör ihop färskosten med tomatpesto.
Smaka av med salt, svartpeppar och citron. Finhacka sist lite persilja och blanda i.
Kung Fu Girl Riesling
145,00 kr
En Riesling är alltid uppskattad på kräftbordet! Denna Riesling från Charles Smith har en medelstor doft med trevliga inslag av päron, honung, persika, litchi och en touch av citrusblom. Smaken är nästan torr och frisk med bra balans och inslag av persika och litchi. Vinet har en utmärkt fruktighet och en bra smaklängd. Passar utmärkt till skaldjur eller bara som sällskapsvin.
Mer till kräftskivan:
Mazarintårta med vinbär och hallon.
Smakrik kräft- och fetaostpaj till kräftskivan.
Snapsvisor till kräftskivan.
Äntligen dags för kräftkalas! Och ingen kräftskiva är ju komplett utan ett gäng härliga snapsvisor. Här hittar du ett sånghäfte med flera kända och mindre kända snapsvisor. Klicka på länken för att ladda ner sånghäftet.
Läs mer »