Helstekt kotlett med vitlök och potatisgratäng.
Linnéa bjuder på comfort food i form av av heltstekt kotlettrad med potatisgratäng. Servera gärna med ett glas cabernet sauvignon från Sydafrika. Så gott!
CHILL OUT Cabernet Sauvignon Petit Verdot South Africa, 1 liter
Sydafrika
Systembolaget nr:
244501
92,00 kr
Att göra en helstekt kotlett som penslas med vitlökssmör blir riktigt saftigt och gott! Gör man den inte i ugnen går det fint att lägga den på grillen också. Får du vitlökssmör över är det gott att servera till det varma köttet.
Jag har de senaste gångerna jag gjort potatisgratäng haft purjolök i, vilket blir supergott tycker jag. Det ger hela gratängen lite mera smak. Ett tips är också att använda en smakrik ost, det är små saker som gör stor skillnad för hela rätten.
TIPS! Jag brukar lägga kotlettraden i den avlånga ugnsformen som är tänkt att baka bröd i, det passa perfekt. På det viset kan jag tillaga både kött och potatisgratäng samtidigt i ugnen.
/Linnéa
Kotlettrad:
Ingredienser
1 bit, ca 800 g utskuren kotlettrad
75 g smör
2 vitlöksklyftor, pressade
salt
1/2 dl finhackad persilja
Gör så här
Lägg smör och pressad vitlök i en kastrull. Smält smöret. Blanda i salt och finhackad persilja.
Tag fram kotlettraden ur kylen och pensla den med det smälta vitlökssmöret.
Värm ugnen till 200°C, sätt en termometer i köttets bredaste del. Innertemperaturen ska gå upp till 70°C. Tag ut ur ugnen och täck kotlettraden med folie och låt vila minst 15 minuter.
Potatisgratäng:
Ingredienser
ca 800 g potatis
ca 5 dl grädde
1/2 purjolök
2 dl riven ost (gärna smakrik)
salt & svartpeppar
Gör så här
Värm ugnen till 200°C. Skala och skiva potatisen. Skiva purjolöken tunt.
Varva potatis och purjolök i en ugnsfast form. Slå över grädde, riven ost, salt och svartpeppar.
Täck gratängformen med folie och grädda i ca 40 minuter.
Tag bort folien och grädda i ytterligare 20 minuter eller tills gratängen fått fin färg och potatisen är genommjuk.
Vintips till kotlettrad med potatisgratäng:
CHILL OUT Cabernet Sauvignon Petit Verdot South Africa, 1 liter
92,00 kr
Ett cabernet sauvignon med doft av svarta vinbär, blå plommon, kryddor, mörk choklad och fat. Smaken är mjuk och fruktig med trevliga toner av svarta vinbär, plommon, tobak, viol, kakao och fat. Passar utmärkt till kötträtter som denna!
Moules marinières.
Vildsvinsstek med rotsaker och örtig gräddsås.
Kycklinggryta med parmesan och soltorkade tomater.
Härlig kycklinggryta gjord med färskost, pesto på soltorkade tomater och parmesan som är enkel att laga. Perfekt till ett glas cabernet sauvignon från Australien.
Läs mer »