Saftiga hamburgare med blue cheese-dressing, stekt rödlök och bacon.

Linnéa tipsar om hur man får riktigt saftiga hamburgare och serverar dem med krämig blue cheese-dressing, stekt rödlök och krispigt bacon. Se receptet här!

Hamburgare med blue cheese-dressing

8

1 h 0 min

Att få fira 4:e juli på riktigt är en häftig sak. Dryck i blåa eller röda muggar, grillen som går på högvarv, pastasallader med marshmallows i, chips, dipp, fyrverkerier och såklart amerikanska flaggor. Överallt! Det är faktiskt en upplevelse. Inte alls som det lite mer stillsamma vis vi firar vår nationaldag på.

Det var faktiskt inför ett 4:e juli-firande jag lärde mig trixet bakom riktigt goda, saftiga hamburgare. Här i Sverige kan man hitta recept på hemgjorda hamburgare som både innehåller lök och ägg men det blir faktiskt mer av en pannbiff i jätteformat då. Nej, grundregeln för hamburgare är enkel. Färs av bra kvalité och goda smakförhöjare, som en riktigt bra bbq-sås, lökpulver och salt. Med det kommer man långt.

Till dessa hamburgare passar det extra bra med en krämig blue cheese-dressing, stekt rödlök och krispig bacon. Och till mina hamburgare serverar jag god klyftpotatis. Dock byter jag gärna ut de där blåa och röda muggarna mot ett vinglas och fyller det med Robert Mondavi Private Selection Pinot Noir, ett kaliforniskt vin med stor och kryddig doft. Vinet har fruktig smak med lena tanniner och bra syra.

Vintips till hamburgare med blue cheese-dressing:

Recept: Linnéa Seidel