Vinmiddag med chenin blanc-viner på Rival i Stockholm.

Den 25 november bjuder vi in till en tjusig femrättersmiddag som ackompanjeras av läckra chenin blanc-viner från hela världen. Boka din plats här nedan!

The FMC från Ken Forrester.

Druvsorten Chenin Blanc har sitt ursprung i mellersta Loiredalen och nämns i skrifter redan 1496. Druvan är en i naturen spontan korsbefruktning mellan den gröna druvan Savagnin och en annan okänd druvsort. Den har troligtvis fått sitt namn efter klostret Montchenin som ligger nära Corméry i Touraine.

Det finns drygt 9.000 hektar av Chenin Blanc-druvan i Frankrike och 95 procent finns i Loire. Druvsorten är faktiskt ett syskon till sauvignon blanc eftersom de delar samma föräldrar. Chenin blanc är mycket mångsidig och förekommer både i söta, torra och mousserande viner. Förutom Frankrike så är det land med de absolut största arealerna av chenin blanc Sydafrika och druvan har länge varit en arbetshäst i den sydafrikanska vinnäringen.

Tisdagen den 25 november välkomnar vi dig till Rival när fem helt olika viner tillverkade på 100 procent chenin blanc serveras till en femrättersmeny. Kvällens middagsvärd är Mats Claësson, dryckesexpert på folk o folk.

• NÄR? Tisdagen den 25 november kl 18.

• VAR? Bistro Rival, Mariatorget 3 i Stockholm.

• PRIS: 1295 kronor per person, inklusive dryck.

• HUR? Boka bord här eller via mail tobias.wikberg@rival.se


KVÄLLENS MENY

  • Ett ostron ”Speciale Chironfils” no 2.
    I glaset: Nước Chấm Domaine Huet Pétillant Brut 2019 (10 cl)

  • Grillade musslor serverade i en fyllig bouillabaissesås
    I glaset: Reyneke Estate Chenin Blanc 2024 (10 cl)

  • Filé på rödtunga med vitvinssås smaksatt med citrongräs, grön curry och mild chili, smörslungade sockerärtor och potatis.
    I glaset: Ken Forrester The FMC 2023 (10 cl)

  • Korean Fried Chicken med het Gochujangsås, krispig gurka och picklad rödlök toppad med sesamfrön.
    I glaset: Le Mont Demi-Sec 2022 (10 cl)

  • En bit Hallands Himmel, blåmögelost från Arla Unika, med äpple- och aprikosmarmelad.
    I glaset: Moulin Touchais 2004 (6 cl)


Några av vinerna vi provar:

25.11.2025

Chenin blanc - en mångsidig druvaChenin Blanc – mångsidig och intressant druva.

Chenin blanc har sina rötter i Loiredalen och är Sydafrikas mest populära druvsort. Lär dig mer om dess historia, karkaktäristiska drag och hur man matchar vinet med mat. Dessutom tipsar vi om flera goda chenin blanc-viner. 

Läs mer
Månadens Mats i augusti 2023: The FMC.Månadens Mats: En förbannat magnifik chenin blanc.

Denna gång för augusti månad har Mats valt en chenin blanc från Sydafrika som verkligen gör en euforisk till både gom och själ. FMC är en Förbannat Magnifik Chenin blanc.

Läs mer
Månandes Mats i april 2024: Moulin Touchais 1992.Månadens Mats: Loire-vin med sol och blomster i melodin.

En gång i månaden väljer vår dryckesexpert Mats Claësson ut en dryck som får hans kräsna smaklökar att luta sig tillbaka i fullständig hänförelse. Denna gång för april 2024 får ett läckert vin från Loire stå i fokus.

Läs mer
Knäckig äppelpaj med brynt rosmarinknäck som täcke.Äppelpaj med brynt rosmarinknäck.

Använd hösten äpplen i en drömmig paj med knäckigt täcke. Den här pajen får dessutom en örtig ton av rosmarin.

Läs mer