folk o folk
​
​
Folk o folk

  • Om oss

  • Kontakta oss

  • Press

  • Restaurangkunder

  • Så här handlar du

  • Allmänna villkor

  • Personuppgiftspolicy

  • Tävlingsvillkor

VinSpritFyndProvningar
Allesverloren Cape Vintage

Årgång: 2019

Country flag for Sydafrika

Sydafrika

, Western Cape

Allesverloren Cape Vintage

Systembolagets nr. 1210901

249 kr

0
Till Systembolaget
Ett fylligt dessertvin med djupa toner av torkad frukt, nötter och choklad. Perfekt till desserter eller att avnjutas på egen hand.
Produkttyp:Dessertvin
Sortiment:Systembolagets beställningssortiment
Alkoholhalt:19,5 %
Sockerhalt:97 g/l
Systembolagets nr:
1210901
Volym:750 ml
Varumärke:Allesverloren
Region:Western Cape
Förpackningstyp:Flaska
Förpackningsmaterial:Glas
Förslutning:Naturkork

Stor, fruktig doft av svarta vinbär, plommon, russin, fruktkaka, honung, kakao, vanilj och kryddor. Smaken sammetslen och koncentrerad med en underbar lång och harmonisk eftersmak.

Serveras vid 18°C till lagrade hårdostar, grönmögelostar eller desserter, gärna med choklad.

Druvorna skördades för hand i mitten av mars. De pressades och musten fick sedan jäsa i öppna cementkar. Vinet har lagrats 20 månader i 2-3 år gamla ekfat. Druvor: Tinta Barroca , Souzão , Pontac , Malvasia , Tinta Roriz , Tinta Francisca , Touriga Nacional.

Allesverloren

Allesverloren, "allt är förlorat", fick sitt namn då familjen vid hemkomst, efter ett besök i Stellenbosch, fann bostadshuset nedbränt och boskapen stulen.

Läs mer
Allesverloren

Relaterade artiklar

Tinta barroca, druvor i en hand.

Tinta barroca – en portvinsdruva som få känner till.

Druvor

Tinta barroca är en av de mest odlade druvorna i Dourodalen och ger mjuka och rustika viner. Men för oss i Sverige är den relativt okänd.

Läs mer