folk o folk
​
​
Folk o folk

  • Om oss

  • Kontakta oss

  • Press

  • Restaurangkunder

  • Så här handlar du

  • Allmänna villkor

  • Personuppgiftspolicy

  • Tävlingsvillkor

VinSpritFyndProvningar

Quesadillas med kyckling och mexikanska kryddor.

I samarbete med Kronfågel bjuder vi här på ett recept på mumsiga quesadillas med svamp och spenat tillsammans med stekt och skivad kyckling med mexikansk kryddning.

Quesadillas med kyckling "Mexican" från Kronfågel

Kronfågel

Casal Garcia Vinho Verde
Casal Garcia Vinho Verde
Vitt vin,

Portugal

78 kr

Till Systembolaget

8

KycklingRecept

Varför inte bjuda in familj och vänner till en avslappnad kväll med kycklingquesadillas och ett glas Casal Garcia Vinho Verde?

Kycklingen i receptet heter Kronfågel Mexican och säljs färdigstekt, skivad och kryddad med paprika, spiskummin, vitlök, ingefära, chipotle, cayennepeppar och oregano.

Quesadillas

Ingredienser

  • 400 g stekt och skivad kyckling mexican

  • 250 g riven ost

  • 2 st portabellosvampar, tärnade och stekta

  • 50 g bladspenat

  • 1 dl crème fraiche

  • salt och peppar

  • 4 st stora tortillabröd

Gör så här

  1. Tärna och stek portabellosvampen i smör några minuter och salta.

  2. Blanda stekt och skivad kyckling Mexican tillsammans med riven ost, crème fraiche, spenat och den stekta svampen.

  3. Salta och peppra.

  4. Bred ut kycklingröran på två av tortillabröden och lägg de andra ovanpå som lock.

  5. Stek tortillan på medelvärme ca 3 minuter på varje sida. Det enklaste sättet att vända är att lägga en tallrik ovanpå tortillan och vända stekpannan upp och ner.

Tomatsalsa.

Ingredienser

  • 4 st tomater, tärnade

  • 1 st rödlök, finhackad

  • 1 st lime, saft och skal

  • 1 kruka koriander, hackad

  • tabasco eller annan hot sauce efter smak

  • salt och peppar

Gör så här

  1. Skär tomater och lök och blanda med övriga ingredienser. Smaka av med salt och eventuellt mer limesaft.

  2. Skär upp tortillan som tårtbitar. Servera med tomatsalsa och gärna guacamole.

Vin till dina kycklingquesadillas:

Casal Garcia Vinho Verde
Casal Garcia Vinho Verde
Vitt vin,

Portugal

78 kr

Casal Garcia Vinho Verde har en fräsch och fruktig doft med inslag av honungsmelon, äpplen. päron och citrus. Smaken är fruktig och pärlande med trevliga toner av melon, gröna äpplen, päron och citrus.

Till Systembolaget
Kronfågel logga.

Receptet kommer från Kronfågel.se

– En godare måltid med svensk kyckling.

Recept: Kronfågel

Casal Garcia vinho verde.

Casal Garcia - världens mest sålda Vinho Verde.

Vitt vin

Svenskarnas mest älskade portugisiska vin, Casal Garcia, har funnits mer än 50 år på den svenska marknaden!

Läs mer
Quesadillas med tacofyllning.

Quesadillas med tacofyllning.

ReceptPicknick

Ta med dig tacoresterna ut i skogen och laga till en snabb lunch över stormkök. Receptet kommer från boken "Portionen under tian: Äta ute."

Läs mer
Quesadillas med sallad på vattenmelon.

Gyllene quesadillas med fräsch sallad på vattenmelon.

ReceptFrukt

Den smakrika quesadillan med salt ost gifter sig väl med den fräscha salladen på vattenmelon, gurka och basilika. 

Läs mer
Quesadillas med rökt lax.

Quesadilla med rökt lax och persikosalsa.

ReceptFisk

Quesadilla på runt tunnbröd? Ja men visst! Det blir supergott. Hittar du inte runt tunnbröd går det såklart bra med vanligt rektangulärt också.

Läs mer