Fläskfilégryta med svamp och kabanoss.

Linnéa har gjort en riktig god och höstig gryta med fläskfilé, champinjoner och kabanoss som kan serveras med både ris, potatis eller bröd. 

Fläskfilégryta med svamp och kabanoss på bord med champinjoner och bröd.

4

0 h 40 min

När jag gör en gryta på fläskfilé är jag noga med att allt kött får en fin stekyta. Därför steker jag lite kött åt gången i grytan och eventuellt bacon för sig självt. Annars blir det lätt så att köttet kokas istället för att brynas till denna fläskfilégryta.

Att steka någon form av ölkorv tillsammans med svamp och lök ger fin smak till grytan. Men du kan också byta ut den mot en bit rökt fläsk eller ett bra bacon. På samma sätt kan du byta ut champinjonerna mot kantareller om det är säsong när du ska laga fläskfilégrytan!

Just grytor på fläskfilé vinner inget på att få stå och koka en längre tid. Snarare tvärtom. Istället kan du välja att göra i ordning grytan i god tid, låta den stå i kylen och sedan värma på hela grytan innan den serveras. Så brukar jag göra om tiden är knapp innan gästerna kommer. Då får också alla smaker i fläskfilégrytan chansen att utvecklas till sitt alla bästa jag!

Vintips till fläskfilégryta med svamp:

Se också:

Recept: Linnéa Seidel

Kreolsk gryta på blommig tallrik på träbord.Kreolsk gryta.

Kreolsk gryta var en klassisker i vår matkreatör Linnea Seidels barndomshem, och är en maträtt som återkommer i hennes hem även idag. Här delar hon med sig av sitt bästa recept.

Läs mer
Selsk tava Selsk tava - bondgryta.

I kokboken "Diadonnas balkanmat" visar Diana hur du gör en otroligt god bondgryta med antingen fläskfilé eller kycklingfilé. Avnjuts till fördel med ett glas chardonnay.

Läs mer
Kantareller och champinjoner upplagda på en tallrik Så väljer du vin till svamp.

Som vi längtat efter svampsäsongen och att laga goda svamprätter. Här tipsar vi om hur du kan tänka när du väljer vin till olika svamprätter. Dessutom ger vi flera vintips och listar flera goda svamprecept. 

Läs mer
Gräddig jägargryta med lingon och skogschampinjonerGräddig jägargryta med lingon och skogschampinjoner.

En härligt gräddig höstgryta med vilt och svamp från Madeleine Landleys nya bok Grytor. Se recept på hennes jägargryta med skogschampinjoner och lingon här.

Läs mer