Labneh är en specialitet från Mellanöstern som gärna serveras med en bit bröd. Här får populära Beirut Cafés recept på den krämiga yoghurtsåsen.
5 h 0 min
Labneh är en specialitet från Mellanöstern som gärna serveras med en bit bröd. Det här härliga receptet är skapat av Beirut Café och kommer från boken "Mat för Gudar".
Häll upp yoghurten i ett melittafilter och låt vasslen rinna av under minst ett par timmar.
Blanda ned salt, mynta och paprikapulver.
Häll upp i en serveringsskål och gör en liten sjö av olivolja.
Garnera med gurkskiva och svarta oliver.
Portugal
119 kr
Aveleda Loureiro har en fräsch och fruktig doft med inslag av lime, lagerblad, grillad citron och vita blommor. Smaken är torr, frisk och fruktig med fina toner av lime, blommor, passionsfrukt, våt sten samt ett stråk av citruszest.
Recept: Beirut Café
Grillsäsongen är äntligen igång och vad är egentligen godare än grillad tonfisk? Här matchas tonfisken med goda tillbehör som salsa gjord på mango, avokado och gurka.
Läs merEtt stort fat med gratinerade havskräftor, hemgjord aioli, ett gott surdegsbröd och ett välkylt glas vitt vin på druvan Alvarinho. En riktigt lyxig sommarmiddag!
Läs merLinnéa bjuder på ett smarrigt tilltugg till bubbel i form av filodegsrullar med fetaostfyllning och en ljuvlig vitlöksdipp. Servera rullarna med en bubblig crémant från Bordeaux.
Läs merHärliga lammfärsbiffar som du allra helst grillar, men självklart går de att tillaga i ugnen också. Servera med couscous och myntasås!
Läs mer