Långbakad fläsksida med coleslaw.

Långbakad fläsksida är rysligt enkelt att göra, och resultatet blir fantastiskt - den riktigt mör och god. Här har Linnéa gjort en fläsksida med BBQ-smaker.

Långbakad fläsksida med coleslaw.

4

Långbakad fläsksida är rysligt enkelt att göra, och resultatet blir fantastiskt. Jag gillar att långbaka fläsksidan, då blir den mör och god.

Hur lång tid den behöver i ugnen beror helt på storlek på köttbiten. Det är inte alltid det finns en så stor bit som 1,5 kg, då kan man ta två mindre istället. Använd därför termometer så har du exakt koll på när köttet är klart.

En enkel BBQ-sås svänger du ihop med ketchup som bas att pensla på köttet.

Jag gjorde en coleslaw på både vit och rödkål att ha till. Färgen blir så fantastiskt vacker med rödkål i. Låt den gärna stå till sig över natten eller så. Då blir den som allra godast!

/Linnéa

Vintips till fläsksidan:

Recept: Linnéa Seidel

Fläsksida med plommon och apelsinFläsksida med plommon och apelsin.

Den prisbelönte kocken Viktor Westerlind har gjort en modern tolkning på julens fläsk i form av en krispig fläsksida med rödkål och en härlig plommonkompott med apelsintoner.

Läs mer
Herrgårds Julsnaps till Apelsinkryddad fläsksidaApelsinkryddad fläsksida med pumpapuré.

Fläsk hör julbordet till, här serveras fläsksidan härligt krispig med en kryddning av bland annat apelsin och ingefära.

Läs mer
Zinfandel - eller primitivo.Zinfandel - druvan som ger de mjuka, generösa viner vi älskar.

Röda viner av druvan zinfandel har verkligen visat sig falla svenskarna i smaken. Men druvan har en omstridd bakgrund då många vill påstå sig producera "originalet".

Läs mer
Risoni med kyckling.Krämig risoni med kyckling och pumpa.

Gillar du risotto ska du absolut testa risoni! Här har Linnéa gjort ett härligt recept med krämig risoni som toppas med kyckling. Servera med ett glas zinfandel.

Läs mer