Lerpottasill med brynt smör.

Lerpottasill är en perfekt rätt att göra dagen efter midsommar, på kall kokt potatis, ägg och överbliven matjesill. Men den passar precis lika bra att göra till själva midsommarafton.

Lerpottasill med brynt smör

4

0 h 30 min

Här har jag smaksatt lerpottasillen med lite, lite fänkål. Det är ju högst frivilligt hur man gör med det. Något som inte är frivilligt, det är att hälla brynt smör över hela skapelsen precis innan servering. Det får ni inte hoppa över!

Snapstips till lerpottasill med brynt smör:

Hela midsommarmenyn 2022:

Recept: Linnéa Seidel

Räksnittar på blått fatRäksnittar.

Starta kvällen med ett fat goda räksnittar. Här har jag gjort en härlig räkröra på färskost. Den blir lite syrlig och fast i konsistensen. Räkröran kan du utan problem göra en eller ett par dagar i förväg, den blir bara godare av att stå till sig.

Läs mer
Grillad laxsida med sommarsalladGrillad laxsida med sommarsallad.

Till årets midsommarmeny har Linnéa grillat en hel laxsida som får smak av aprikosmarmelad, chili, färska örter och salt. Både urgott och jätteenkelt!

Läs mer
Grillad ryggbiff med grillad majs, örtsmör och parmesanslungad färskpotatisGrillad ryggbiff med grillad majs, örtsmör och parmesanslungad färskpotatis.

Grillad ryggbiff med majs, örtsmör och parmesanslungad färskpotatis blir midsommaraftonens huvudrätt. Med så mycket smak i varje liten tugga. Örtsmöret smälter fint över både kött och majs.

Läs mer
Midsommartårta med vit choklad och jordgubbarMidsommartårta med vit choklad och jordgubbar.

Avsluta midsommarafton på bästa sätt: med en klassisk midsommartårta. Den här bygger på höjden och räcker till många. För hur mätt man än är efter maten finns alltid plats för en bit tårta. Eller två.

Läs mer