Pasta med halstrad tonfisk, vitlök och vitt vin.

Linnéas smarriga pasta med tonfisk där hon använder pastavattnet istället för grädde för att få en krämig pastasås.

Pasta med halstrad tonfisk, vitlök och vitt vin

4

0 h 30 min

I Sverige får vi ofta för oss att en pastasås måste vara gräddig för att vara god. Men vet ni, med lite vitlök, ett gott vin och en fin bit parmesan kan man göra underverk. Jag lovar!

Jag använder pastavattnet till såsen och den blir alltså inte rinnig av det, utan istället bidrar det till att pastan blir krämig och god. Det är tack vare den stärkelse som blir kvar i vattnet när du kokat pastan. Fiffigt va? Eftersom pastan kommer att värmas på en sväng till i stekpannan tillsammans med såsen är det viktigt att inte koka pastan helt klar i kastrullen. Låt den fortfarande ha lite tuggmotstånd så kommer den bli perfekt!

Vin till pasta med halstrad tonfisk:

Sesampanerad tonfiskSesampanerad tonfisk och sallad och mangodressing.

Sesampanerad tonfisk med en sallad och till det en helt makalöst god mangodressing.

Läs mer
Grillad tonfisk med tillbehör, på stenskiva med sås i skål bredvid.Grillad tonfisk med mango- och avokadosalsa.

Grillsäsongen är äntligen igång och vad är egentligen godare än grillad tonfisk? Här matchas tonfisken med goda tillbehör som salsa gjord på mango, avokado och gurka.

Läs mer
Vitello TonnatoVitello Tonnato.

Idag bjuder vi på ett riktigt klassiskt italiensk recept, nämligen Vitello Tonnato, vilket betyder kalv tonfisk. Men visst låter det italienska namnet betydligt mer inspirerande?

Läs mer
Rå tonfisk på tallrik.Att välja vin till tonfisk.

Tonfisk är en mycket uppskattad råvara som ofta serveras rå eller endast lätt tillagad, vilket gör mötet med vinet lite mer komplicerat. Vi hjälper dig till de rätta valen.

Läs mer