Linnéa har skapat en trerättersmeny för alla stunder då något eller någon finns att fira.
Linnéa har skapat en trerättersmeny för alla stunder då något eller någon finns att fira. Här är receptet på förrätten som består av en härlig laxsallad med sesampanerad lax, avokadokräm och rökt majonäs!
Skär laxen i kuber och rulla i sesamfrön. Stek hastigt i en het stekpanna. Salta lätt.
Dela och kärna ur avokadon. Mixa den slät tillsammans med en vitlöksklyfta, saften från1 lime och salt.
Blanda majonnäs med den rökiga olivoljan.
Lägg upp vattenkrasse och pak choy skuren i mindre bitar på ett fat. Skär mangon i små bitar. Skala och skär gurka i små bitar. Lägg lax, mango och gurka ovanpå salladen. Klicka eller spritsa ut avokadokräm och majonnäs. Toppa med lite färsk koriander och sesamfrön.
Argentina
89 kr
Doften i Expedition Torrontés Chardonnay är medelstor, fruktig och aromatisk med av inslag päron, äpplen, citrus och blommor. Smaken har en fruktsötma som balanseras väl av vinets fräscha syra. I smaken finns toner av päron, tropisk frukt, blommor och citrus.
USA
149 kr
Ett livligt och friskt vitt vin på riesling med toner av persika, lime och mineralitet. Perfekt till asiatiska rätter.
Recept: Linnéa Seidel
Varmrätten till Linnéas trerättersmeny som består av kalvfilé med parmesanrostade rotfrukter och palsternackspuré!
Läs merSom avslut på middagen bjuder Linnéa här på en krämig chokladmousse med romganache.
Läs mer