folk o folk
​
​
Folk o folk

  • Om oss

  • Kontakta oss

  • Press

  • Restaurangkunder

  • Så här handlar du

  • Allmänna villkor

  • Personuppgiftspolicy

  • Tävlingsvillkor

VinSpritFyndProvningar

Expedition

Expedition utforskar och speglar världens mest populära vinområden.

Expedition Carmenère med medalj

Expedition är en serie viner som utforskar några av världens populäraste vinregioner. Vinernas karaktär återspeglar de typiska karaktärsdrag som är vanligt för respektive område.

Första ”expeditionen” gick till San Juan i Argentina, där vi hittar några av världens absolut vackraste vingårdar med den snöbeklädda bergskedjan Anderna i bakgrunden. Härifrån kommer det vita vinet Expedition Torrontés Chardonnay som säljs i 1 liters tetra.

I serien Expedition finns även ett rött vin på druvan Carmenére från det hyllade vinlandet Chile.

Vinet Expedtion Malbec har utgått ur sortimentet.

Produkt

Expedition Carmenère
Expedition Carmenère
Rött vin,

Chile

59 kr

79 kr

Till Systembolaget
Expedition Malbec
Expedition Malbec
Rött vin,

Argentina

78 kr

Till Systembolaget
Expedition Torrontés Chardonnay
Expedition Torrontés Chardonnay
Vitt vin,

Argentina

92 kr

Till Systembolaget

Expedition Malbec på klimatsmart tetra

Klimatsmart nyhet från Argentina på fasta hyllan.

Rött vin

Vinserien Expedition utökar familjen med en kryddig malbec från Mendoza, Argentina. I sin klimatvänliga tetra intar den Systembolagets fasta sortiment den 2 december.

Läs mer
Expedition Carmenère flaska

Expedition Carmenère - ett klimatsmart fruktigt rött vin.

Rött vin

Nu lanseras Expedition Carmenère som utforskar världens populäraste regioner, ett fruktigt rött vin som presenteras i en klimatsmart PET-flaska.

Läs mer

Grillat lamm med myntatzatziki.

Örtmarinerade lammspett med myntatzatziki.

ReceptLamm

Lamm blir extra gott att grilla en varm sommardag. I sällskap med en fräsch myntatzatziki, libabröd och mammas goda tomatsallad blir det här en middag att minnas.

Läs mer
Grillat lamm med bakade tomater på tallrik utomhus med Expedition Carmenère.

Lammytterfilé med rosmarin, bakade tomater och grön pistou.

ReceptLamm

Här får lammet underbar smak av några av dess bästa vänner: Rosmarin och vitlök. Servera med bakade småtomater och en enkel sås, en så kallad pistou.

Läs mer
Torskrygg med bacon och smörsås.

Torskrygg med knaperstekt bacon, smörsås och grönsaker.

ReceptFisk

Stekt torskrygg med en underbar sås och knaperstekt bacon - lika gott till vardag som till fest. Servera med grönsaker i säsong.

Läs mer
Cazuela med hjort och bönsallad.

Cazuela på hjort med bönsallad.

ReceptVilt

En cazuela kan vara både söt och salt, med kött, skaldjur eller vara vegetariskt. Här är ett recept på en cazuela med hjort som serveras med en trevlig bönsallad.

Läs mer
Sallad till grillat kött

Sallad till grillat kött.

Recept

Den här salladen är ett utmärkt tillbehör till grillat kött då den är lite bitter och härligt syrlig mot det feta köttet.

Läs mer
Halloumiburgare med grillad aubergine och chimichurrimajo

Halloumiburgare med grillad aubergine och chimichurrimajo.

ReceptOst

Linnéa har gjort vegetariska, snabbgrillade och riktigt goda halloumiburgare med en chimichurrimajo inspirerad av Argentina.

Läs mer
Laksa med fisk - snabblagad asiatisk nudelsoppa med kokosmjölk

Laksa med fisk - snabblagad asiatisk nudelsoppa med kokosmjölk.

ReceptFisk

Laksa är, liksom ramen, en asiatisk nudelsoppa men med kokosmjölk i buljongbasen. Se recept på snabblagad och fantastiskt god laksa med fisk här.

Läs mer
Lingon- och apelsingravad lax

Lingon- och apelsingravad lax.

ReceptFiskJulrecept

Gravad lax är ett måste för mig på julbordet och kombinationen lingon, dill och apelsin blir oslagbar!

Läs mer
Sesampanerad tonfisk

Sesampanerad tonfisk och sallad och mangodressing.

ReceptFisk

Sesampanerad tonfisk med en sallad och till det en helt makalöst god mangodressing.

Läs mer