Kott å gott.

Kott å gott är en av Bella Porciles drinkar från hennes bok Vilda Drinkar. Den görs med bl.a. bourbon, bitter och en spännande tallkottesyrup.

Kott å gott

Foto: Lauren Aadland

logo

1

logo

0 h 10 min

Bella Porciles ord om drinken från boken:

Ekorrarna har sparat små, små gröna tallkottar på tallarna för mig att varsamt plocka och koka ner till en bärnstensfärgad tallkottesockerlag som blir smakbäraren i denna skogiga old fashioned.

Kott å gott:

Ingredienser

  • 50 ml Bourbon Whiskey

  • 10 ml tallkottesyrup (tallkottesockerlag)

  • 3 stänk bitter

  • Flingsalt

  • Sockerkottar

Gör så här

    1. Rör ihop alla ingredienser i ett rörglas med is.

    2. Sila upp över stor isbit.

    3. Garnera med mjuka, sockriga tallkottar på pinne och en tallkvist.

Buffalo Trace

409,00 kr


Buffalo Trace har en stor och fruktig doft med tydlig karaktär av kolade ekfat, vanilj, viol, torkad frukt och smörkola. Smaken är fyllig och lätt eldig. Buffalo Trace är gjord av en blandning av majs från Kentucky och Indiana, utvald råg och mältat korn.

Se recept på tallkottesyrup här nedan:

Recept: Bella Porcile

Tallkottesockerlag

Tallkottesockerlag.


Denna lyxiga syrup (sockerlag) kallas mugolio och kan köpas för dyra pengar - eller så testar man att göra en variant själv. Här är Bella Porciles recept från boken "Vilda drinkar".

Läs mer »