Helstekt tonfisk med teriyakisås, röd pesto och tortillas.

Läcker tonfisk med kryddiga tillbehör i ett recept anpassat för 10 personer - perfekt som buffémat men du kan såklart minska ner det till färre personer.

Tonfisk med teriyakisås

Charlie Drevstam

10

Vin till helstekt tonfisk

Tonfiskens lite köttliknande känsla och de smakrika tillbehören gör att vi rekommenderar ett lättare, rött vin av pinot noir.

Recept: Inger Malmros

Sesampanerad tonfiskSesampanerad tonfisk och sallad och mangodressing.

Sesampanerad tonfisk med en sallad och till det en helt makalöst god mangodressing.

Läs mer
Pasta med halstrad tonfisk, vitlök och vitt vinPasta med halstrad tonfisk, vitlök och vitt vin.

Linnéas smarriga pasta med tonfisk där hon använder pastavattnet istället för grädde för att få en krämig pastasås.

Läs mer
Rå tonfisk på tallrik.Att välja vin till tonfisk.

Tonfisk är en mycket uppskattad råvara som ofta serveras rå eller endast lätt tillagad, vilket gör mötet med vinet lite mer komplicerat. Vi hjälper dig till de rätta valen.

Läs mer
Vitello TonnatoVitello Tonnato.

Idag bjuder vi på ett riktigt klassiskt italiensk recept, nämligen Vitello Tonnato, vilket betyder kalv tonfisk. Men visst låter det italienska namnet betydligt mer inspirerande?

Läs mer