Tiki-kultur och tropiska cocktails.
Bartendern och skribenten Tina Shine lär oss allt om den spännande och exotiska Tiki-kulturen som har spridit sig över världen. Du får även tips på schyssta Tiki-barer och recept på tropiska cocktails.
Läs mer »Sydafrika
Systembolaget nr:
8399101
Produkttyp | Likör |
Systembolaget sortiment | Systembolagets beställningssortiment |
Alkoholhalt | 15,5 % |
Systembolaget nr | 8399101 |
Volym | 0,7 l |
Varumärke | Distell |
Förslutning | Skruvkork i metall |
Sockerhalt | 176 g/liter |
Lagring | Vinner inte på lagring, bör konsumeras inom 18-24 månader pga att den innehåller grädde. |
Bartendern och skribenten Tina Shine lär oss allt om den spännande och exotiska Tiki-kulturen som har spridit sig över världen. Du får även tips på schyssta Tiki-barer och recept på tropiska cocktails.
Läs mer »Somriga smaker som fläder, syren, akvavit och jordgubb hittar du i dessa drinkar, som kan vara ett trevligt alternativ på sommarfesten.
Läs mer »Amarula är en fantastisk ingrediens i olika bakverk och desserter. Här listar vi 8 goda bakverksrecept som alla innehåller Amarula.
Läs mer »Amarula är en mångsidig likör och här listar vi 12 goda drinkar som är baserade på olika Amarula-likörer.
Läs mer »Bartender Tina Shine berättar den spännande historien bakom fyra kaffedrinkar: Irish Coffee, Kask, A Message from El Salvador och Out of the Sea.
Läs mer »Ett enkelt och riktigt gott fika där croissanter fylls med en härlig ricottakräm med Amarula Raspberry Chocolate och sedan toppas med hallon och chokladsås.
Läs mer »En läcker raspberry mimosa som toppas med krämig Amarula. Snygg, gott och enkelt!
Läs mer »Den här tropiska drinken har fruktiga smaker av hallon, ananas, lime och kokos som gifter sig fint.
Läs mer »En gräddig drink med smak av både jordgubbar, hallon och de afrikanska exotiska frukterna marula och baobab.
Läs mer »Den här goda och lilla drinken passar utmärkt som ett dessertalternativ och har en krämig smak av hallon, choklad och marulafrukt.
Läs mer »Ibland behöver du inte krångla till det. Här får Amarula Raspberry & Chocolate skina på egen hand med is och färska hallon som dekoration. Gott och enkelt!
Läs mer »Milkshakes hör sommaren till och här bjuder Amarula på ett smarrigt milshakerecept med smak av choklad, hallon, vanilj och marulafrukt. Hela receptet finns här.
Läs mer »