Nederländerna
Systembolagets nr. 806
320 kr
| Produkttyp: | Rom |
| Sortiment: | Systembolaget ordinarie sortiment |
| Alkoholhalt: | 40 % |
| Systembolagets nr: | 806 |
| Volym: | 0,7 l |
| Varumärke: | Barracuda |
| Förslutning: | Skruvkork i plast |
Nu är det dags för Barracuda att hoppa på det hållbara tåget - det när man lanserar Barracuda Caribbean Dark i hållbara PET-flaskor.
Läs merNiklas Falkman är en mästare på drinkar. Barracuda Buck är ingen undantag. Lite rom och lite Ginger ale - bam!
Läs merInför lanseringen av Barracuda Caribbean Dark fick Niklas Falkman äran att sätta ihop denna drink. Både läskande och snygg.
Läs merMidnight Rum är en värmande romdrink som kryddas med en aning chili och toppas med sammetslen grädde.
Läs merSmakrik romdrink med varma toner av julens kryddor såsom kanel, kryddnejlika, apelsinskal, vanilj och ingefära. Garnera med en apelsintwist med nejlikor för en julig touch!
Läs merTycker du om romcocktails med fruktiga inslag? Då är nog drinken Painkiller något för dig.
Läs merBurning Storm är en vidareutveckling av den välkända romdrinken Dark n' Stormy. Det är en rosaskimrande och elegant drink som görs med Koskenkorva Rhubarb, mörk rom och Ginger Beer. Toppas med lime.
Läs merRecept på en uppdaterad variant av George Washington’s klassiska eggnog. Du gör en alkoholfri bas och tillsätter alkohol om så önskas.
Läs mer1944 skapades den populära romdrinken Mai Tai som har en rolig historia bakom sitt namn. Här är recept på en god variant med härlig blodapelsin.
Läs merManhattan är en klassisk och välkänd cocktail med whiskybas, söta inslag och bittra toner. Här är en spännande variant med mörk rom istället för whisky!
Läs merSom avslut på middagen bjuder Linnéa här på en krämig chokladmousse med romganache.
Läs merDen 4/10 är det kanelbullens dag och det firar vi genom att dela med oss av vårt bästa recept på klassiska kanelbullar.
Läs merLinnéa har tagit fram en kaffedrink med smak av choklad och smörkola som passar perfekt efter en dag ute i kylan.
Läs mer