Hel laxsida med citrus och örter.

Att tillaga en hel laxsida blir både gott och är enkelt. Passar perfekt på en påskbuffé till ett glas vitt vin.

Hel laxsida

0 h 40 min

Att tillaga en hel laxsida blir både gott och är enkelt. Passar perfekt på en påskbuffé med ett glas vitt vin.

Passande dryck till laxen:

Recept: Linnéa Seidel

Regnbågssallad med picklad blomkålRegnbågssallad med picklad blomkål och ugnsrostade primörer.

En fräsch och supergod rätt i regnbågens alla färger gjord på vårens och sommarens primörer i ugn och picklad blomkål.

Läs mer
Helstekt biffradHelstekt biffrad med kappa, färskpotatis och tryffelsmör.

När du helsteker en biffrad, se till att inte använda en bit under 1 kg, då är risken stor att köttet blir torrt. Ta hellre en lite större bit, det som blir över passar perfekt till biff stroganoff eller kanske en biffsallad dagen efter!

Läs mer
Mandelkaka med ricottaMandelkaka med ricotta.

En saftig mandelkaka som smakar allra bäst med lite färska bär och lättvispad grädde. Kakan bakas på mandelmjöl vilket gör den till ett bra glutenfritt alternativ!

Läs mer
Snaps till påskmatGuiden för att matcha snaps till påskmat.

Till all påskmat finns det minst ett kryddat brännvin som passar till och kan lyfta smakerna i rätterna. Kryddmästare Jonas Odland ger rekommendationer på snaps till påskbordets vanligaste rätter.   

Läs mer